تزوس (xtz) چیست ؟

تزوس یک پروژه بلاکچین است که به دلیل وجود مکانیزم هایی برای ارتقای شبکه، برجسته شده است. انجام هرگونه تغییرات در زنجیره ی بلوک تزوس توسط افرادی صورت می گیرد که مقدار مشخصی xtz دارند ، ارائه می شود و سپس توسط هم رده های آنان مورد بررسی قرار می گیرد. از آنجا که تزوس خود شبکه را اصلاح می کند ، هیچگاه نیازی به مشاغل سخت پشتیبانی نخواهد بود.

مقدمه :

پلتفرم های قراردادهای هوشمند یکی از شلوغ ترین و رقابتی ترین بخش ها در صنعت رمزنگاری هستند. در حالی که حل مشکلات تکنولوژیکی فعلی depo 25 bonus 25 heylink برای بلوغ فضا بسیار مهم است، روشهای مختلفی برای تامین تقاضای زیاد برای ارائه زیرساختهای قراردادهای هوشمند وجود دارد.

رمزارز تزوس با نام اختصاری xtz یکی از برنامه های مفید و یکی از بازیگران برجسته حوزه مالی و مدیریت دارایی های دیجیتال است.

تزوس xtz چیست ؟

تزوس زنجیره ی بلوکی ست که برای پشتیبانی و اجرای قراردادهای هوشمند ساخته شده است. شبکه اصلی تزوس ابتدا در سال ۲۰۱۴ طراحی و در سال ۲۰۱۸ فعال شد و به عنوان رقیب شبکه اتریوم به موفقیتی نسبی دست یافت.

تزوس تحت نظارت بنیاد Tezos ، یک نهاد سوئیسی ست که مسئولیت تبلیغات، جذب کمک های مالی، مشارکت های استراتژیک و سایر فعالیت https://www.readthailand.com/ هایی که آگاهی از اکوسیستم تزوس را افزایش می دهند ، است.

این پروژه که ابتدا توسط آرتور بریتمن و همسرش کاتلین بریتمن ساخته شد، به دلیل بروز اختلاف بین آنها و یوهان گورس ، رئیس بنیاد تزوس ، با مشکلات مختلفی روبرو شد. با این حال پس از شروعی سخت ، tezos توانست یک بازار خرسی را پشت سر بگذارد و به موفقیت برسد.

تزوس در ژوئیه سال ۲۰۱۷ با جذب سرمایه ای ۲۳۲ میلیون دلاری اقدام به ارائه ICO خود کرد. این امر آنرا به یکی از بزرگترین ICO ها تبدیل کرد.

نحوه کار تزوس چگونه است؟

تزوس نیز مانند سایر رقبای خود در زمینه ی بلاکچین به عنوان بستری برای ایجاد و اجرای برنامه های غیرمتمرکز (Dapps) و همچنین مبادله ی دارایی فعالیت می کند. قراردادهای هوشمند در تزوس به زبان برنامه نویسی Michelson نوشته می شوند، که به طور خاص برای این پروتکل طراحی شده است. برای انجام معاملات در شبکه ، همانند اتریوم از گس استفاده می شود که در رمزارز xtz به کارمزد تزوس تبدیل می شود.

بلاکچین تزوس از طریق اثبات سهام (Pos) کار می کند. از نظر فنی ، از یک نوع PoS به نام Delegated Proof of Stake (DPOS) استفاده می کند، اگرچه این روش برای تزوس منحصر به فرد است.

شرکت کنندگانی که بیشتر از ۸۰۰۰ تزوس دارند می توانند نماینده شوند و از طریق (اصطلاحا) پخت و پز شبکه را اداره کنند. اصطلاح پخت به معنای ایجاد بلاک های جدید است( در اصل تعریف دیگری برای کلمه ی staking می باشد.) ، در حالی که تایید به معنای “توافق”  در مورد بلاکی ست که توسط یک نانوا ایجاد شده ست. متناوبا ، اگر دارنده رمزارز تزوس نمی خواهند خودشان در این عملیات شرکت کنند می توانند این کارها را به شخص دیگری واگذار کنند.

چرا تزوس مهم است ؟

تزوس چند تفاوت اساسی با دیگر پلتفرم های قراردادهای هوشمند بلاکچینی دارد.

تزوس خودش را اصلاح می نماید، که این امکان ارتقای شبکه را بدون نیاز به ایجاد دو زنجیره ی بلاک مختلف فراهم می نماید. به آنچه که در مورد هارد فورک معروف بیت کوین ، بیت کوین کش رخ داد فکر کنید، هدف تزوس جلوگیری از این سناریو هاست.

تزوس به دلیل آنچه اصلاح خوانده می شود، به راحتی با فضای نظارتی و فناوری که همیشه در حال تغییر است سازگار می باشد. در حالی که اتریوم ۲ یک pola mahjong جهش بزرگ برای اتریوم است ، اما نیاز به چرخشی بزرگ دارد که آن ایجاد یک بلاکچین جدید است. با این حال تزوس باید بتواند اصلاحاتی انجام دهد که در مواردی از این دست بدون بروز اختلال در شبکه به کار خود ادامه دهد.

حاکمیت تزوس xtz

تغییرات در تزوس از الگوی حاکم بر زنجیره پیروی می کنند. تغییرات در بلاکچین توسط نمایندگان از طریق بروزرسانی کد ارسال می شود ، سپس ذی نفعان می توانند در مورد تصویب یا رد تغییرات رای خود را صادر نمایند.

با توجه به این مدل حاکم بر زنجیره، -اختلال اساسی می تواند در هر زمان رخ دهد. – اگر نمایندگان تغییرات پیشنهادی در بلاکچین را تایید کنند. این موارد می تواند شامل تغییرات سیستم مانند اصلاح در هزینه ها یا روند پخت و یا هرچیز دیگری باشد! این امر همچنین منجر به ایجاد یک جامعه پررونق می شود تا درباره ی تغییرات و قوانین جدید برای بهتر شدن سیستم بحث کنند.

بعنوان مثال در نوامبر سال ۲۰۲۰ ، تزوس از بروزرسانی دلفی استفاده کرد ، که باعث کاهش مصرف گس در حدود ۷۵% شد. یک بروزرسانی همانند این می تواند برای توسعه DeFi در بلاکچین Tezos قابل توجه باشد؛ و همچنین نشان می دهد که چگونه حاکمیت زنجیره ای برای تطبیق با فناوریهای جدید می تواند منعطف عمل کند.

موارد استفاده از Tezos

همانند دیگر شبکه های بلاکچین ، تزوس یک روش سریع برای تایید معاملات مالی با حداقل اعتماد است.

در سپتامبر سال ۲۰۱۹ ، بخش جرایم اینترنتی ژاندارمری (C3N) یکی از اولین سازمانهای دولتی بود که از تزوس برای تایید هزینه های قضایی خود استفاده کرد.

همچنین می توان از تزوس برای انتقال مالکیت دارایی های غیرنقدی مانند املاک و مستغلات ، هنر و جواهرات استفاده کرد. به عنوان مثال شرکتی به نام MountX از تزوس برای استفاده از املاک و مستغلات در مکزیک استفاده می کند.

نحوه ذخیره ی تزوس xtz

رمزارز xtz را می توان با استفاده از کیف پولهای معمولی همانند تراست ولت (Trust wallet) ذخیره کرد.

همچنین می توان این رمزارز را با استفاده از نرم افزارهای جانبی روی کیف پولهای سخت افزاری Ledger  یا Trezor ذخیره کرد.

سخن پایانی

در حالیکه تزوس به اندازه ی اتریوم مقدار فعالیت شبکه در زمینه ی Dapp ها را ندارد اما دلیل بر این نیست که این بلاکچین شایستگی لازم را دارا نمی باشد.

رویکرد منحصر به فرد برای بروزرسانی و رای گیری ، ممکن است آنرا به یک پلتفرم چابک تر از برخی رقبای خود تبدیل نماید، که میتواند در طولانی مدت به یک مزیت بزرگ تبدیل شود.

همچنین تزوس برخی از ابزارهای مفید را فراهم نموده که می تواند برای مشتریان دولتی و صنعتی جذاب باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *