اتریوم چیست ؟‌ادامه

در مقاله ی قبلی تحت عنوان اتریوم چیست؟ مبانی اتریوم را شرح دادیم حال به ادامه ی مباحث می پردازیم تا بیشتر با دومین ارز دیجیتال برتر جهان آشنا شویم.

چه تعداد اتر وجود دارد؟

تا فوریه ی سال ۲۰۲۰ کل عرضه اتر در حدود ۱۱۰ میلیون واحد بوده است.

برخلاف بیت کوین، برنامه انتشار اتریوم بطور عمدی در زمان راه اندازی تصمیم گیری نشد. بیت کوین تلاش کرد تا با محدود کردن میزان عرضه و به تدریج کاهش مقدار پاداش استخراج، ارزش خود را حفظ کند. از طرفی اتریوم قصد دارد تا زمینه ای برای برنامه های غیرمتمرکز(dApps) فراهم کند. از آنجایی که برنامه انتشار توکن مناسب این کار هنوز مشخص نیست این سوال همچنان بی پاسخ مانده است.

استخراج اتریوم چگونه است ؟

استخراج برای امنیت شبکه بسیار مهم است، و تضمین می کند که بلاکچین می تواند به طور عادلانه بروز شود و به شبکه این امکان را می دهد بدون یک تصمیم گیرنده ی واحد فعالیت کند. در فرایند استخرج، زیرمجموعه ای از گره ها(استخراج کنندگان) قدرت محاسبه را به حل یک معمای رمزنگاری اختصاص می دهند.

آنچه که ماینرها درواقع انجام می دهند هش کردن مجموعه ای از معاملات معلق در کنار برخی از داده های دیگر است. برای اینکه بلاک معتبر شناخته شود، باید هش به زیر مقداری برسد که توسط پروتکل تنظیم شده. درصورت عدم موفقیت، می توانند برخی از داده ها را اصلاح کرده و دوباره امتحان کنند.

برای رقابت با دیگران، ماینرها باید بتوانند هرچه سریعتر هش کنند – قدرت آنها با نرخ هش (هش ریت) اندازه گیری میشود-  . هرچه میزان هش در شبکه بیشتر باشد، حل معما دشوار تر می شود. فقط باید ماینرها راه حل واقعی را پیدا کنند  و هنگامی که راه حل نهایی شناخته شد برای همه شرکت کنندگان بررسی معتبر بودن آن آسان است.

همانطور که می توانید تصور کنید، هش کردن مداوم در سرعت های بالا گران است. برای تشویق ماینرها برای امنیت شبکه، آنها پاداش می گیرند. این هزینه از تمام هزینه های مربوط به معاملات در بلاک تشکیل شده است.

Ethereum gas چیست ؟

پیغام سلام! را بخاطر دارید؟ همان پیامی که در صورت موفقیت قرارداد هوشمند چاپ میشد؛ اجرای آن توسط یک برنامه ی آسان بود و به هیچ وجه از نظر محاسباتی گران نیست. اما شما فقط آنرا برروی سیستم کامپیوتر خودتان اجرا نمی کنید بلکه از تمامی افراد موجود در اکوسیستم اتریوم میخواهید آنرا اجرا کنند.

این اتفاق مارا به این سوال می رساند که : چه اتفاقی می افتد که ده ها هزار نفر در حال انجام قراردادهای هوشمند هستند؟ اگر کسی قرارداد خود را طوری تنظیم کند تا از یک کدگره عبور کند، پس باید هرگره آنرا به طور نامحدود اجرا کند و این باعث فشار بیش از حد به منابع و در نتیجه سقوط سیستم می شود.

خوشبختانه، اتریوم مفهوم گس(gas) را برای کاهش این خطر معرفی کرده است. همانطور که اتومبیل شما بدون سوخت و بنزین کار نمی کند، قراردادها نیز بدون گس قابل اجرا نیستند. قراردادها مقدار گسی را تعیین می کنند که کاربران باید آنرا بپردازند تا آن قرارداد با موفقیت اجرا شود. اگر مقدار گس کافی نباشد اجرای قرارداد متوقف می شود.

در اصل، این یک مکانیسم هزینه است. همین مفهوم در مورد معاملات نیز وجو دارد؛ انگیزه ماینرها کسب سود است بنابراین ممکن است معاملات با کارمزد کمتر را نادیده بگیرند.

توجه داشته باشید که اتر و گس یکسان نیستند. قیمت متوسط گس نوسان دارد و تا حد زیادی توسط ماینرها تصمیم گیری میشود. هنگام انجام معامله، هزینه گس با اتر پرداخت می شود. از این نظر مانند هزینه های بیت کوین است، اگر شبکه شلوغ باشد و بسیاری از کاربران سعی در معامله داشته باشند، متوسط قیمت گس افزایش میابد، برعکس اگر فعالیت زیادی نباشد احتمال کاهش آن وجود دارد.

درحالیکه قیمت گس تغییر میکند، هرعملیاتی مقدار مشخصی از گس نیاز دارد. این بدان معنیست که قراردادهای پیچیده تر بسیار بیشتر از یک معامله ساده مصرف گس دارند. بدین ترتیب، گس معیار اندازه گیری توان محاسباتی ست. این تضمین می کند که سیستم بسته به استفاده آنها از منابع اتریوم می تواند هزینه ی مناسبی را به کاربران ارائه دهد.

قیمت گس بطور کلی کسری از اتر است. به همین ترتیب از واحد کوچکتر (gwei) برای نشان دادن آن استفاده کنیم و میتوان گفت برابر با یک میلیاردم اتر است.

گس و محدودیت های آن

فرض کنید مهدی درحال انجام معامله با یک قرارداد است. او میفهمد که چقدر باید برای سوخت(گس) هزینه کند و ممکن است برای تشویق بیشتر ماینرها برای تایید در اسرع وقت هزینه ی معامله را بالا ببرد.

اما او همچنین یک محدودیت برای گس تعیین می کند که برای حفاظت از دارایی اوست. ممکن است مشکلی در قرارداد رخ دهد و باعث شود که بیشتر از حد تعیین شده گس مصرف کند. محدودیت گس برای اطمینان از اینکه x مقدار گس مصرف شد، متوقف خواهد گشت. این قرارداد شکست خواهد خورد اما مهدی بیشتر از مبلغ توافق شده پرداخت نخواهد کرد.

درک این قضیه ممکن است کمی گیج کننده باشد، جای نگرانی نیست به بیان ساده تر شما می توانید قیمتی را که برای گس درنظر گرفته اید بصورت دستی تعیین کنید. بطور خلاصه قیمت گس مشخص می کند که ماینرها با چه سرعتی باید آنرا تایید کنند و محدودیت گس نیز حداکثر مبلغی را که برای آن پرداخت خواهید کرد مشخص می کند.

چه مدت طول می کشد تا یک بلاک اتریوم استخراج شود؟

مدت زمان اضافه شدن بلاک جدید به زنجیره بطور متوسط ۱۲-۱۹ ثانیه است که به احتمال زیاد هنگامی که به شبکه ی اثبات سهام انتقال یابد تغییر خواهد کرد.

انواع توکن های اتریوم :

بخش عمده ای از جذابیت اتریوم توانایی کاربران در ایجاد توکن های مخصوص خود برروی بلاکچین اتریوم است که می تواند مانند اتر ذخیره و انتقال یابد. قوانین حاکم بر توکن ها در قراردادهای هوشمند بیان شده است، که به توسعه دهندگان اجازه می دهد پارامترهای حاصی را درمورد رمزارزهای خود تعیین کنند. این موارد میتواند شامل چندین مورد برای صدور، نحوه صدور، قابل تقسیم بودن و قابلیت جابجایی هریک و … باشد. برجسته ترین استاندارد فنی که امکان ایجاد توکن در اتریوم را فراهم می کند ERC20 نامیده می شود به همین دلیل است که این توکن ها با علامت ERC20 شناخته می شوند مانند USDT ERC20 .

قابلیت توکن یک زمین بازی وسیع را برای نوآوران فراهم می کند تا آزمایش های کاربردی در انواع زمینه های فناوری را انجام دهند. از ساخت و صدور توکن های یکنواخت که بعنوان ارز درون برنامه ای استفاده می شوند، تا تولید موارد منحصر به فرد با پشتوانه ی دارایی های فیزیکی؛ انعطاف پذیری بسیاری وجود دارد. حتی ممکن است برخی از بهترین موارد برای ایجاد توکن هنوز شناخته شده نباشند.

شروع کار با اتریوم

چگونه می توان اتر خریداری کرد؟

امکان خریداری اتر با کارتهای بانکی وجود دارد؟

بله، امکان خرید اتر با کارتهای اعتباری وجو دارد. اگر حساب ارزی خارج از کشور داشته باشید میتوانید به راحتی از وبسایت بایننس خریداری کنید و اگر در ایران هستید می توانید با مراجعه به وبسایت هایی مانند ولکس، ارزجو و … به خرید اتر بپردازید.

برای این کار صرفا باید در وبسایت های ذکر شده حساب باز کرده و احراز هویت انجام دهید و همچنین یک کیف پول اتریوم نیز داشته باشید که بعدا آموزش خواهیم داد.

موارد استفاده اتریوم چیست؟

افراد می توانند از اتر بعنوان ارزدیجیتال و یا وثیقه استفاده کنند. بسیاری نیز همانند بیت کوین ترجیح می دهند آنرا ذخیره کنند تا در قیمت های بالاتر به فروش برسانند. با این وجود برخلاف بیت کوین بلاکچین اتریوم قابل برنامه نویسی است، بنابراین کارهای بیشتری می توانید با آن انجام دهید.

اگر اتر خود را از دست بدهیم چه خواهد شد؟

از آنجایی که هیچ بانک یا موسسه ای درگیر نیست، شما خودتان مسئول حفاظت از دارایی هایتان هستید. میتوانید کوین های خود را در صرافی ها یا کیف پول های نرم افزاری نگهداری کنید. البته باید گفت که درصورت استفاده از کیف پولهای نرم افزاری باید از آن کلمات کلیدی که به شما ارائه می دهد را ذخیره کنید وگرنه به کیف پول خود دسترسی نخواهید داشت.

آیا امکان بازگردانی معاملات اتریوم وجود دارد؟

به محض افزوده شدن داده ها به بلاکچین اتریوم، تقریبا تغییر و یا حذف آن غیرممکن است. این بدان معناست که وقتی معامله ای را انجام می دهید باید آدرس مقصد را چندین بار چک کنید تا اشتباهی پیش نیاید.

آیا معاملات اتریوم خصوصی هستند؟

خیر، تمامی معاملات اضافه شده به بلاکچین اتریوم بصورت عمومی قابل مشاهده می باشند. حتی اگر نام اصلی شما روی آدرس اتریوم نباشد، یک ناظر می تواند از طریق روشهای دیگر آن را به هویت شما متصل کند.

آیا امکان کسب درآمد با اتریوم وجود دارد؟

بله امکان کسب درآمد با آن وجو دارد. بسیاری از افراد آنرا نگهداری می کنند تا در قیمت های بالاتر به فروش برسانند و بسیاری دیگر نیز ترجیح می دهند آنرا در برابر سایر آلت کوین ها معامله کنند. هردوی استراتژی ها ریسک ها و خطرات خود را دارند.

برخی از سرمایه گذاران ممکن است فقط یک موقعیت بلندمدت در بیت کوین داشته باشند و هیچ دارایی دیجیتال دیگری را قبول نکنند. درمقابل برخی دیگر ممکن است اتریوم یا سایر آلت کوین ها را در سبد سهام خود قرار دهند یا درصد مشخصی از دارایی شان را روزانه معامله کنند. برای کسب درآمد در این بازار هیچ رویکرد مشخصی وجود ندارد و هر سرمایه گذار باید با بررسی های خود مناسبترین استراتژی را انتخاب کند.

چگونه می توان اتریوم خود را ذخیره کرد؟

گزینه های زیادی برای ذخیره اتریوم وجود دارد که هرکدام مزایا و معایب خاص خودشان را دارا میباشند. مانند هرمورد دیگری که شامل ریسک است.

بطور کلی راه حل های ذخیره سازی میتوانند حضوری و غیرحضوری باشند. راه حل حضوری این است که شما اتریوم های خود را به یک شخص ثالث (مانند صرافی) می سپارید. در این حالت برای انجام معاملات با استفاده از آن دارایی باید وارد سیستم آن شخص یا صرافی شوید.

راه حل غیرحضوری کاملا برعکس است. شما ضمن استفاده از کیف پول رمزارز خود، کنترل آن را نیز برعهده دارید. کیف پول ارزدیجیتال شما را مانند کیف پول فیزیکی نگه داری نمی کند بلکه کلیدهای رمزنگاری شده را در اختیار شما قرار می دهد تا با استفاده از آنها به دارایی های خود دسترسی داشته باشید. دوباره لازم به ذکر است که هنگام استفاده از کیف پول نرم افزاری حتما باید کلمات کلیدی را ذخیره کنید!!!

نحوه ذخیره سازی اتریوم در کیف پول

اگر قصد ذخیره سازی اتریوم در کیف پول را دارید دو گزینه پیش روی شماست :

کیف پول گرم و کیف پول سرد

کیف پول گرم :

کیف پولی که به هر طریقی به اینترنت متصل می شود کیف پول گرم نام دارد. بطور معمول یک نرم افزار تلفن همراه یا دسکتاپ است که به شما این امکان را می دهد تا موجودی های خود را بررسی کرده و آنها را ارسال و یا دریافت کنید. از آنجا که این کیف پول ها آنلاین می باشند همواره در معرض خطر حمله هستند اما برای استفاده روزمره نیز راحتترند. Trust wallet مثالی از کیف پول های موبایلی با کاربرد آسان است که از ارزهای بسیاری پشتیبانی می کند.

کیف پول سرد :

کیف پول سرد، کیف پولی ست که متصل به اینترنت نمی باشد پس می توان گفت خطر حمله کمتر است. در عین حال استفاده از چنین کیف پول هایی معمولا کمتر از استفاده از کیف پول های گرم است. نمونه هایی از کیف پول سرد می تواند شامل کیف پول سخت افزاری یا کاغذی باشد اما به عقیده ی بسیاری استفاده از کیف پولهای کاغذی دیگر منسوخ شده است.

نماد و لوگوی اتریوم چیست؟

ویتالیک بوترین اولین نمونه اتریوم را طراحی کرد که حاصل جمع دو نماد Σ (سیگما) است . طرح نهایی لوگو (براساس این نشان) از شکلی لوزی به نام هشت ضلعی ساخته شده است که توسط چهار مثلث احاطه گردیده. مشابه سایر ارزها داشتن یک نماد استاندارد برای اتر مفید است تا برنامه ها و وبسایتها به راحتی مقادیر اتر را نمایش دهند.

مقیاس پذیری اتریوم و آینده ی آن :

مقیاس پذیری چیست ؟

اگر ساده بگوییم، اصطلاح مقیاس پذیری اندازه گیری توانایی یک سیستم برای رشد است. بعنوان مثال در محاسبات، یک شبکه یا سرور را می توان مقیاس بندی کرد تا تقاضای بیشتری را از طریق روشهای مختلف کنترل کند.

در دنیای ارزهای دیجیتال مقیاس پذیری به این معنیست که بلاکچین چقدر می تواند رشد کند تا کاربران بیشتری را در خود جای دهد. کاربر بیشتر به معنای این است که عملیات و معاملات بیشتری انجام می گیرند و رقابت بر سر گنجانده شدن در بلاکچین بالا می رود.

چرا اتریوم نیاز به مقیاس بندی دارد؟

طرفداران اتریوم معتقدند که نسخه ی بعدی اینترنت برروی سیستم عامل ساخته خواهد شد. به اصطلاح نسخه سوم وب (Web 3.0) یک توپولوژی غیرمتمرکز را ایجاد می کند که با حذف واسطه، تمرکز بر حریم خصوصی و تغییر به سمت مالکیت واقعی داده های شخصی، مشخص می شود. این تکنولوژی با استفاده از محاسبات توزیع شده در قالب قراردادهای هوشمند و پروتکل های ذخیره سازی/ارتباطی توزیع شده ساخته می شود.

گرچه برای دستیابی به این هدف، اتریوم باید تعداد معاملات را که می تواند پردازش کند، بدون آسیب رساندن به تمرکز زدایی شبکه افزایش دهد. درحال حاضر اتریوم با محدود کردن اندازه بلاک همانند بیت کوین، حجم معاملات را محدود نمی کند. درعوض یک محدودیت گس بلاک وجود دارد که فقط مقدار مشخصی گس می تواند در یک بلاک جا گیرد.

بعنوان مثال اگر محدودیت gwei 100000 گیگابایتی داشته باشیم و بخواهیم ده معامله با محدودیت gwei 10000 گیگابایتی در آن بگنجانیم، جواب می دهد. همینطور دو معامله ۵۰٫۰۰۰ گیگابایتی. هر معامله دیگری در کنار این معاملات ارسال شود باید منتظر بلاک بعدی باشد.

این مورد برای سیستمی که همه از آن استفاده می کنند ایده آل نیست. اگر تراکنش های معلق بیش از فضای موجود در یک بلاک وجود داشته باشد، به زودی با یک پرونده ی عقب مانده مواجه خواهد شد. قیمت گس افزایش خواهد یافت و کاربران باید برای درج معاملات خود هزینه ای بیشتر از سایر افراد پرداخت کنند .بسته به میزان شلوغ بودن شبکه عملیات برای موارد خاص ممکن است بسیار پرهزینه باشد.

افزایش محبوبیت CryptoKitties نمونه ای عالی از محدودیت های اتریوم در این زمینه بود. در سال ۲۰۱۷ بازی ای مبتنی بر اتریوم بسیاری از کاربران را وادار به انجام معاملات برای مشارکت در تولید گربه های دیجیتال(که بعنوان نشانه های غیرقابل استفاده هستند) کرد. این بازی آنقدر محبوب شد که معاملات سربه فلک کشید و منجر به ازدحام شدید شبکه برای مدتی شد.

سه گانه مقیاس پذیری بلاکچین :

بنظر می رسد که صرفا بالابردن حد گس بلاک می تواند همه مشکلات مقیاس پذیری را کاهش دهد. هرچه سقف بالاتر باشد، معاملات بیشتری می توانند در یک بازه زمانی مشخص پردازش شوند. درست است؟!

متاسفانه، بدون از بین بردن خصوصیات اصلی اتریوم، این کار امکان پذیر نیست. ویتالیک بوترین برای سه گانه ی بلاکچین را برای توضیح توازن ظریفی که بلاکچین باید ایجاد کند، پیشنهاد داد.

با انتخاب دو مورد از سه ویژگی فوق، ویژگی سوم از بین خواهد رفت. زنجیره های بلاکی مانند اتریوم  و بیت کوین امنیت و تمرکز زدایی را در اولویت قرار داده اند. الگوریتم اجماع آنها امنیت شبکه هایشان را که از هزاران گره تشکیل شده اند تضمین می کنند، اما این امر منجر به مقیاس پذیری ضعیف می شود. بخاطر ازدیاد گره هایی که تراکنش هارا دریافت و تایید می کنند، سیستم بسیار کندتر از گزینه های متمرکز خواهد بود.

در سناریویی دیگر می توان با محدود کردن گس بلاک دسترسی شبکه به امنیت و مقیاس پذیری را حل و فصل کرد اما به همان اندازه غیرمتمرکز نخواهد بود.

به دلیل اینکه انجام معاملات بیشتر در یک بلاک منجر به ایجاد بلاک های بزرگتر می شود؛ هنوز هم گره های موجود در شبکه باید آنها را بارگیری و منتشر کنند و این فرایند در سخت افزار بسیار پیچیده و فشرده می باشد. وقتی محدودیت گس بلاک افزایش یابد، اعتبار، ذخیره و پخش بلاک برای گره ها دشوارتر می شود.

در نتیجه شما انتظار دارید که گره هایی که قادر به ادامه کار نیستند، شبکه را رها کنند. با ادامه این روش، فقط بخشی از گره های قدرتمند قادر به مشارکت هستند که منجر به تمرکز بیشتر می شود. ممکن است در نهایت به زنجیره بلاکی ایمن و قابل توسعه برسید، اما غیرمتمرکز نخواهد بود.

سرانجام، می توان زنجیره بلاکی را متمرکز بر تمرکز زدایی و مقیاس پذیری تصور کرد. برای افزایش سرعت و غیرمتمرکز بودن، باید الگوریتم اجماع مورد بررسی قرار گیرد که منجر به ضعف امنیت خواهد شد بعبارت دیگر امنیت فدای سرعت.

اتریوم چندین معامله را می تواند پردازش کند؟

در سالهای اخیر اتریوم به ندرت از ده تراکنش در ثانیه (TPS) فراتر رفته است. برای سکویی که قصد دارد به رایانه جهانی تبدیل شود، این تعداد بسیار کم است.

راه حل مقیاس گذاری مدت ها بخشی از نقشه راه اتریوم بوده است. پلاسما یکی از نمونه های حل شده ی مقیاس گذاری است. این هدف برای افزایش کارایی اتریوم است اما این روش ممکن است در سایر شبکه های بلاکچین نیز اعمال شود.

اتریوم ۲ چیست؟

با وجود تمام پتانسیل ها، اتریوم در حال حاضر محدودیت های قابل توجهی دارد. قبلا درمورد مقیاس پذیری صحبت نمودیم، بطور خلاصه اگر اتریوم قصد دارد ستون فقرات سیستم جدید مالی باشد؛ باید توانایی پردازش تراکنش های بیشتری در ثانیه را داشته باشد. با توجه به ماهیت توزیع شده ی شبکه، این مشکل غیرقابل حل بنظر می آید و توسعه دهندگان اتریوم سالهاست درمورد آن فکر می کنند.

برای غیرمتمرکز نگه داشتن شبکه، محدودیت هایی باید اعمال شوند. هرچه الزامات کار با یک گره بیشتر باشد، تعداد شرکت کنندگان کمتری وجود خواهد داشت و شبکه متمرکز تر خواهد شد. بنابراین افزایش تعداد تراکنش هایی که اتریوم میتواند پردازش کند، می تواند تهدیدی برای یکپارچگی سیستم باشد زیرا بار گره هارا نیز افزایش می دهد.

انتقاد دیگر از اتریوم این است که به طرز باورنکردنی منابع زیادی مصرف می کند. برای پیوستن موفقیت آمیز بلاک به بلاکچین آنها باید استخراج شوند. اگرچه برای ایجاد یک بلاک با این روش ماینرها باید محاسباتی انجام دهند که مقادیر زیادی برق مصرف می کند.

برای رفع محدودیت های فوق یک سری بروزرسانی هایی انجام گرفته که در مجموع با نام اتریوم ۲ شناخته می شوند. پس از راه اندازی کامل اتریوم ۲ انتظار بهبود عملکرد شبکه را داریم.

خرد کردن (sharding) اتریوم چیست؟

همانطور که در بالا ذکر شد، هر گره یک نسخه از کل بلاکچین را ذخیره می کند. هرزمان که تمدید شود، هریک از گره ها باید به روز شوند، که پهنای باند و حافظه ی بسیاری را مصرف میکند.

با استفاده از روشی به نام sharding  یا خرد کردن، دیگر ممکن است که این کار لازم نباشد. این نام به روند تقسیم شبکه به زیرمجموعه گره ها اشاره دارد. هریک از خرد ها ریزمعاملات و قراردادهای خاص خود را پردازش می کنند، اما با این وجود می توانند در صورت لزوم با شبکه گسترده تری ارتباط برقرار کنند. همانطور که هر خرد به طور مستقل اعتبارسنجی میشود، دیگر نیازی به ذخیره اطلاعات از سایر خرد ها نیست.

خرد کردن یکی از پیچیده ترین رویکردهای مقیاس گذاری ست، که برای طراحی و اجرای آن به کار زیادی احتیاج است. با این حال اگر با موفقیت اجرا شود یکی از موثرترین موارد نیز خواهد بود که ظرفیت تولید شبکه را با توجه به سفارشات افزایش می دهد.

اتریوم پلاسما چیست؟

اتریوم پلاسما همان چیزی ست که ما آنرا یک راه حل مقیاس پذیر خارج از زنجیره می نامیم یعنی هدف آن افزایش کارایی معاملات با فشردن معاملات بلاکچین است. از این نظر شباهت هایی با شبکه های جانبی و کانالهای پرداخت دارد.

با استفاده از پلاسما زنجیره های ثانویه در زنجیره اصلی اتریوم لنگر می اندازد اما ارتباطات را به حداقل می رسانند. آنها کمابیش مستقل عمل می کنند، اگرچه کاربران هنوز برای اختلافات یا تکمیل فعالیت های خود در زنجیره های ثانویه به زنجیره اصلی اعتماد می کنند.

کاهش میزان داده هایی که گره ها باید ذخیره کنند، برای مقیاس گذاری موفقیت آمیز اتریوم حیاتی ست. رویکرد پلاسما به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا عملکرد زنجیره های “کودک” خود را در یک قرارداد هوشمند روی زنجیره اصلی ترسیم کنند. سپس آنها آزادند که برنامه هایی را با اطلاعات یا فرایند هایی ایجاد کنند که ذخیره یا اجرای آن در زنجیره ی اصلی بسیار گران است.

جمع آوری اتریوم چیست؟

جمع آوری نیز موردی مشابه پلاسماست، به این معنا که هدف آنها مقیاس گذاری اتریوم با انتقال معاملات از بلاکچین اصلی ست. پس نحوه کار آن چگونه است؟

یک قرارداد واحد در زنجیره ی اصلی، کلیه ی وجوه موجود در زنجیره ثانویه و اثبات رمزنگاری و وضعیت فعلی این زنجیره را نگه می دارد. اپراتورهای این زنجیره ثانویه، که در قرارداد شبکه اصلی اوراق قرضه می گذارند، باید اطمینان حاصل کنند که فقط انتقال های معتبر به قرارداد شبکه اصلی متعهد هستند. ایده این است که ، چون این حالت خارج از زنجیره حفظ می شود، نیازی به ذخیره داده ها در بلاکچین نیست. متمایز کننده ی اصلی این روش با پلاسما در نحوه ارسال معاملات به زنجیره اصلی ست. با استفاده از یک نوع معامله خاص، تعداد زیادی از معاملات را می توان در یک بلاک ویژه به نام بلاک Roll up جمع کرد.

دو نوع جمع آوری وجود دارد : Optimistic  و ZK Rollup. هردو صحت انتقال حالت را به طرق مختلف تضمین می کنند.

ZK Rollups معاملات را با استفاده از یک روش تایید رمزنگاری به نام اثبات دانش صفر ارسال می کند. بطور دقیق تر، رویکرد zk-SNARK نامیده میشود. ما در این مطلب به جزئیات نحوه کار آن نمی پردازیم، اما در نحوه استفاده از آن برای جمع آوری اطلاعات وجود دارد. روشی ست که احزاب مختلف می توانند به یکدیگر ثابت کنند که اطلاعات خاصی دارند بدون اینکه ماهیت اطلاعات فاش شود.

در ZK Rollups نحوه انتقال حالت است که بعنوان اطلاعات به زنجیره اصلی ارسال می شود. یک مزیت بزرگی که دارد این است که فرایند انتقال اطلاعات بلافاصله اتفاق می افتد و عملا هیچ فرصتی برای ارسال پرونده های خراب وجود ندارد.

اثبات سهام یا POS  در اتریوم چیست؟

اثبات سهام یک روش جایگزین برای اثبات کار جهت اعتبارسنجی بلاک هاست. در سیستم اثبات سهام بلاک ها استخراج می شوند.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *