در زمان برداشت یا واریز رمزارز به حساب بایننس‌تان، به شبکه ای که انتخاب می‌کنید دقت داشته باشید. شبکه‌های بایننس اسمارت چین (BEP-20) و اتریوم (ERC-20) اکثرا با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند و بیشتر کاربران رمزارز خود را به بلاکچین اشتباه ارسال می‌کنند.


اگر کیف پول که به آن پول دیجیتال انتقال داده‌اید از توکن‌های BEP-20 و ERC-20 پشتیبانی می‌کند، با انجام چند مرحله ساده می‌توانید رمزارز خود را دوباره به بایننس ارسال کنید.


اگر کیف پول‌تان از یکی از شبکه‌های ERC-20 یا BEP-20 پشتیبانی می‌کند، در این صورت باید کلید خصوصی کیف پول خود را به کیف پول جدیدی که از هر دو بلاکچین پشتیبانی می‌کند، انتقال دهید. به عبارتی دیگر باید کلید خصوصی کیف پول فعلی خود را به کیف پول جدیدی که از هر دو شبکه اتریوم و بایننس اسمارت چین پشتیبانی می‌کند، وارد نمایید.


حل و فصل واریز رمزارز به بلاکچین اشتباهی در حساب بایننس تان و سایر صرافی‌های دیجیتال، و یا کیف پول حضانتی (custodial) مشکل‌تر است. در صورت مواجه با چنین شرایطی، با تیم پشتیبانی کیف پول خود تماس بگیرید و از آنها درخواست کمک کنید.


مقدمه (همه چیز در مورد بایننس اسمارت چین)


اگر تجربه برداشت پول دیجیتال از بایننس را داشته باشید احتمالا متوجه شده‌اید که برخی از رمزارزها شبکه‌های انتقال متفاوتی دارند. حتی گاهی انتخاب بلاکچین صحیح برای سرمایه‌گذاران فصلی یا تریدرهای ماهر (HODL یا هودل) به منظور انجام تراکنش‌ها نیز گیج‌کننده بنظر میاد. اما در زمان برداشت وجه کدام شبکه را باید انتخاب کرد؟


به طور خلاصه، شما باید همان شبکه‌ای را انتخاب کنید که توسط کیف پول مقصد مورداستفاده قرار می‌گیرد. از نظر فنی، این موضوع بستگی به این دارد که از کدام استاندارد توکن مثل ERC-20، BEP-20، یا BEP-2 استفاده می‌کنید. اگر رمزارز خود را به بلاکچین اشتباهی ارسال کرده‌اید، شناسایی نوع کیف پول مقصد الزامی است. اگر می‌توانید به به کلید خصوصی یا عبارت بازیابی (عبارت سید seed phrase) دسترسی داشته باشید، کیف پول‌تان غیرحضانتی (Non-Custodial) است. و اگر به کلید خصوصی یا عبارت بازیابی دسترسی نداشته باشید کیف پول تان حضانتی (Custodial) می‌باشد.


با توجه به اطلاعات فوق، برای بازیابی پول دیجیتال ارسال شده به شبکه اشتباه سه راه‌حل برای شما پیشنهاد خواهیم کرد:در زمان ارسال پول دیجیتال به شبکه اشتباه چه کاری باید انجام داد؟اول از همه خونسردی خود را حفظ کنید. اگر توکن‌های ERC-20 مثل اتریوم را با بلاکچینی مانند بایننس اسمارت چین (BSC) یا توکن‌های BEP-20 خود را با استفاده از بلاکچین اتریوم ارسال کرده‌اید، جای نگرانی نیست و می‌توانید وجه خود را بازیابی کنید. سه سناریو مختلف وجود داره که هر کدام راه‌حل خاص خودش رو داره:


۱- توکن‌ها را به کیف پولی ارسال کرده‌اید که از بایننس اسمارت چین (BSC) و اتریوم پشتیبانی می‌کند.
در این شرایط می‌توانید توکن‌ها را به بلاکچین صحیح در بایننس برگردانید.
۲- توکن‌ها را به کیف پولی ارسال کرده‌اید که فقط از یکی از شبکه‌های بایننس اسمارت چین یا اتریوم پشتیبانی می‌کند.
برای برطرف کردن این مشکل باید کلید خصوصی‌تان را به کیف پولی که از هر دو شبکه پشتیبانی می‌کند، وارد کنید.

۳- توکن‌هایتان را به یک کیف پول حضانتی یا صرافی دیجیتال ارسال کرده‌اید.
در این شرایط ممکن است بازگردانی رمزارز ارسال شده امکانپذیر نباشد. اما می‌توانید با تیم پشتیبانی کیف پول مقصد و یا صرافی مشکل خود را در میان بگذارید.
اما قبل از بررسی راه‌حل‌ها، لازمه که بدونیم چه اتفاقی افتاده تا از وقوع چنین مشکلی در آینده جلوگیری کنیم.تفاوت بین شبکه‌های BEP-20 و ERC-20 چیست؟شبکه‌های BEP-20 و ERC-20 استانداردهای توکن‌ها هستند که قوانین خاص و رهنمودهای فنی توکن‌ها را توصیف می‌کنند. این استانداردها بر نحوه انجام تراکنش‌ها، سپرده‌ها، و برداشت‌ها نظارت می‌کنند. هر دو شبکه ERC-20 و BEP-20 نحوه تعامل یک رمز ارز با کیف پول‌ها، پروژه‌ها و قراردادهای هوشمند مختلف را معین می‌کند.
هر دو استاندارد شباهت‌های زیادی در نحوه عملکرد دارند. اما استاندارد ERC-20منحصر به اتریوم و استاندارد BEP-20 منحصر به بایننس اسمارت چین است. به زبان ساده، این استانداردها هر یک به بلاکچین‌های متفاوتی تعلق دارند.
اگر رمزارز در شبکه اشتباهی باشد، ممکن است برای هدف مدنظر شما قابل ‌استفاده نباشد. به عنوان مثال، اتریوم ارسال شده به شبکه بایننس اسمارت چین در اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز اتریوم (Ethereum DApps) و قراردادهای هوشمند قابل استفاده نخواهد بود.


در زمان ارسال یک توکن BEP-20 یا ERC-20 به بلاکچین اشتباه چه اتفاقی می‌افتد؟


اگر رمزارز خود را به بلاکچین اشتباهی بفرستید، رمزارزتان در همان آدرس کیف پول در بستر شبکه انتخاب شده قرار خواهد گرفت. آدرس کیف پول تان در هر دو شبکه اتریوم و بایننس اسمارت چین یکسان هستند و با کلید خصوصی یکسانی قابل‌ دسترسی هستند.
به‌عنوان‌مثال، ارسال اشتباهی اتریوم به شبکه بایننس اسمارت چین (BSC) منجر به ذخیره ETH به‌عنوان توکنی BEP-20 وابسته به اتریوم در آدرس کیف پول تان خواهد شد.
شما می‌توانید در وبسایت‌های BscScan.com و Etherscan.io با استفاده از شناسه تراکنش‌های‌تان به بررسی این موارد بپردازید.


آموزش کار با پلتفرم BscScan


مثال زیر در مورد کاربری است که اتریوم (شبکه ERC-20) را از کیف پول بایننس اشتباهاً به شبکه بایننس اسمارت چین (BEP-20) ارسال کرده است. این توکن‌ها پس از انتقال به شکل توکن‌های بایننس وابسته به اتریوم در همان آدرس کیف پول در بستر BSC ذخیره می‌شوند.
خوشبختانه رمزارز تان پس از ارسال به شبکه‌ اشتباه ناپدید نخواهد شد. تنها کاری که اکنون باید انجام دهید این است که آن را به بلاکچین صحیح موردنظر خود بازگردانید. با استفاده از راه‌حل‌ گفته شده در زیر می‌توانید رمزارز خود را بازگردانید.


بازیابی وجه از کیف پولی که از شبکه‌های بایننس اسمارت چین و اتریوم پشتیبانی می‌کند


مطمئناً هیچ مشکلی در پیدا کردن توکن‌های خود در کیف پولی که از هر دو بلاکچین پشتیبانی می‌کند نخواهید داشت.
در صورت نشان ندادن نوع شبکه توکن‌ها در کیف پولتان، می‌توانید در تنظیمات بخش مربوط به آن را فعال کنید تا نوع شبکه هر توکن مشخص شود.

به عنوان مثال، کیف پول متامسک (MetaMask) دارای گزینه افزودن توکن (Add Token) است که به شما این امکان را می‌دهد تا به بررسی تمامی رمزارزهای موجود خود را بپردازید.
اگر نمی‎‌توانید رمزارز موردنظر را در لیست مشاهده نمایید، باید قرارداد آن توکن را به کیف پول خود وارد کنید. در مرحله پنجم آموزش بازیابی از کیف پولی که فقط از یکی از شبکه‌های بایننس اسمارت چین یا اتریوم پشتیبانی می‌کند به بررسی این موضوع پرداخته‌ایم.
اگر می‌خواهید توکن خود را به بلاکچین اصلی خود بازگردانید دو راه‌حل وجود دارد:
• بایننس بریج یا پل بایننس (Binance Bridge)
• روش دستی

روش بایننس بریج

بایننس بریج (Binance Bridge) ابزاری ساده است که می‌توانید از آن برای تبدیل دارایی‌های خود بین بلاکچین‌های مختلف استفاده کنید.
تنها کاری که باید انجام دهید این است که کیف پول متامسک یا کیف پول بایننس چین را به ابزار بایننس بریج متصل نمایید و رمزارزی که می‌خواهید ارسال کنید را انتخاب نمایید.
توجه داشته باشید که برای هزینه‌های گس شبکه بایننس اسمارت چین (BSC) به بایننس کوین و برای هزینه‌های گس شبکه اتریوم (ETH) به اتر احتیاج خواهید داشت.
روش دستی بازگرداندن رمزارز ارسال شده به شبکه اشتباه

در این روش ابتدا باید توکن‌های خود را به بایننس بازگردانید.
شبکه دپوزیت در کیف پول بازار اسپات بایننس باید با بلاکچینی که توکن تان در حال حاضر بر بستر آن قرار دارد، مطابقت داشته باشد. پس از انتقال توکن به بایننس، می‌توانید آن را دوباره به کیف پول مدنظرتان ارسال نمایید.
در این مثال ما قصد داریم اتریوم‌هایی که اشتباهاً به شبکه BEP-20 منتقل شده و به صورت توکن‌های وابسته به اتر در شبکه بایننس اسمارت چین ذخیره شده است را به اتریوم‌های ERC-20 تبدیل کنیم. اطمینان حاصل کنید که والت مبدا دارای مقداری رمزارز BNB برای پوشش هزینه‌های گس باشد.


۱- در صفحه برداشت ارز بایننس، اتر (ETH) را انتخاب کنید. و BEP-20 (بایننس اسمارت چین) به عنوان شبکه واریز انتخاب شود. اگر به شبکه اشتباهی واریز شود، بایننس قادر به بازگردانی پول دیجیتال تان نخواهد بود.

 ۲- پس از بازگشت اتریوم‌ ها به حساب بایننس تان، می‌توانید با انتخاب ERC20 به عنوان شبکه واریز، آنها را به یک کیف پول پشتیبانی کننده اتریوم ارسال کنید.بعد از آن رمزارز تان با خیال راحت به سمت بلاکچین صحیح در کیف پول مقصد در حال حرکت است.بازیابی وجه از کیف پولی که فقط از یکی از شبکه‌های بایننس اسمارت چین یا اتریوم پشتیبانی می‌کنددر این سناریو رمزارز به کیف پولی که فقط از یکی از شبکه‌های بایننس اسمارت چین یا اتریوم پشتیبانی می‌کند، ارسال شده است. در این شرایط برای بازگردانی توکن‌هایتان باید کلید خصوصی کیف پول خود را به کیف پول جدیدی که از هر دو بلاکچین پشتیبانی می‌کند، وارد کنید. همچنین بسته به کیف پول دوم می‌توانید به‌ جای کلید خصوصی از عبارت بازیابی (عبارت سید seed phrase) را نیز استفاده نمایید.


انتقال کلید خصوصی

زمانی که کلید خصوصی یک کیف پول را به کیف پول دیگری انتقال می‌دهید، می‌توانید به‌ تمامی دارایی‌های کیف پول مبدأ دسترسی داشته باشید.
به عبارت دیگر، وارد کردن کلید خصوصی کیف پولتان به کیف پولی جدید، دارایی‌های دیجیتال را به کیف پول دوم منتقل نخواهد کرد. با این روش می‌توانید از طریق اپلیکیشن دیگری به کیف پول مبدا دسترسی داشته باشید.


توجه داشته باشید که کیف پول‌های حضانتی (custodial) معمولاً فاقد این گزینه می‌باشند. زیرا این نوع کیف پول‌ها دارای کلید خصوصی نیستند.
کیف‌ پول هایی مانند متامسک (Metamask)، تراست والت (Trust Wallet)، مث والت (Math Wallet)، سیف پال (SafePal)، و توکن پاکت (TokenPocket) بیشترین استفاده را در این زمینه دارند.


در این مثال با استفاده از افزونه گوگل کروم متامسک اتریومی که اشتباهاً به شبکه بایننس اسمارت چین ارسال شده است را بازیابی می‌کنیم:بازیابی وجه۱- اگر نرم‌افزار یا اپلیکیشن متامسک را در کامپیوتر یا موبایل تان دارید وارد آن شوید و اگر ندارید آن را نصب کنید. اپلیکیشن متامسک در هر دو سیستم عامل اندروید و آی‌او‌اس iOS موجود می‌باشد.


۲-اگر می‌خواهید حساب جدیدی در متامسک ایجاد کنید این امکان برایتان فراهم است که تا عبارت بازیابی (عبارت سید) کیف پول قدیمی تان را در کیف پول جدید وارد نمایید.
۳- اگر از قبل در کیف پول متامسک حساب کاربری دارید، بر روی پروفایل حساب خود در قسمت بالا سمت راست کلیک کنید.

۴- روی دکمه Import Account (وارد کردن حساب کاربری) کلیک کنید. سپس کلید خصوصی کیف پول خود را همراه با رمزارز گمشده وارد کنید. برای نهایی کردن این تغییر بر روی Import کلیک کنید. در صورت داشتن فایل JSON می‌توانید آن را نیز آپلود نمایید.۵- در مرحله بعدی باید شبکه بایننس اسمارت چین را به‌صورت دستی به‌ حساب متامسک خود اضافه کنید. از طریق منوی کشویی متامسک در وسطِ بالای صفحه بر روی Custom RPC در پایین لیست کلیک کنید.


۶- برای دسترسی کیف پول متامسک به بایننس اسمارت چین باید برخی جزئیات را اضافه کنید. این جزئیات شامل URL پروتکل RPC است. پروتکل Remote Procedure Call به معنی تماس از راه دور می‌باشد. این URL متامسک را قادر می‌سازد تا اطلاعات را از بایننس اسمارت چین بگیرد و برای معاملات درخواست بدهد. به زبان ساده، این URL این امکان را به متامسک می‌دهد تا از طریق BSC در مورد اطلاعات تحقیق و بازجویی کند.
اطلاعات زیر را در قسمت‌های مربوطه وارد کرده و سپس بر روی دکمه Save (ذخیره) کلیک نمایید.
Network Name: BSC Mainnet
/New RPC URL: https://bsc-dataseed1.binance.org
ChainID: 56
Symbol: BNB
/Block Explorer URL: https://bscscan.com7- در این مرحله باید قرارداد توکن (Token Contract) صحیح را به کیف پول متامسک تان اضافه کنید.
این مرحله به کیف پول پشتیبانی‌کننده ازBEP-20 این امکان را می‌دهد تا رمزارز گمشده را اسکن کند.
می توانید لیستی از توکن‌ها و قراردادهای توکن را در وبسایت BscScan بیابید.
برای پیدا کردن قرارداد توکن اتریوم ERC-20 که اشتباهاً به شبکه بایننس اسمارت چین ارسال‌شده است، بر روی Binance-Peg Ethereum Token (ETH) کلید کنید.۸- به منظور آماده‌سازی برای مرحله بعدی، قرارداد توکن را کپی کنید. و هر چه که در قسمت اعشاری نوشته شده است را یادداشت نمایید.۹- حالا از منوی کشویی شبکه که در بالای صفحه قرار دارد گزینه BSC Mainnet را انتخاب کرده و بر روی Add Token و سپس Custom Token کلیک کنید.۱۰- آدرس قرارداد توکن، نماد توکن، و دقت اعشاری را وارد نمایید. دقت اعشاری اطلاعاتی است که در قسمت Decimals نوشته می‌شود. به عنوان مثال، برای اتریوم باید اطلاعات زیر را وارد نمایید:

Token Contract Address: 0x2170ed0880ac9a755fd29b2688956bd959f933f8
Token Symbol: ETH
Decimals of Precision: 18

حالا دکمه Add Tokens را انتخاب کنید تا تغییرات انجام شده اعمال شود.


بایننس اسمارت چین

۱۱- بعد از این مراحل می‌توانید توکن‌های اتریوم های گم شده خود را در موجودی کیف پول تان مشاهده کنید. حالا می‌توانید اتریوم‌های خود را به آدرس کیف پول BEP-20 بایننس خود ارسال کنید. همچنین در صورت تمایل می‌توانید به وسیله متامسک از بایننس بریج استفاده کنید تا توکن هایتان را به استاندارد ERC-20 تبدیل کنید.

بازیابی از کیف پول حضانتی یا صرافی دیجیتال

اگر قصد دارید وجوه خود را به کیف پول حضانتی مانند کیف پول صرافی‌ها برگردانید، باید با دارنده آن کیف پول تماس بگیرید.
برخی از ارائه‌دهندگان کیف پول‌های حضانتی ممکن است در قبال پرداخت هزینه‌ای به شما کمک کنند یا به شما امکان دسترسی به کلید خصوصی تان را بدهند. سپس می‌توانید کلید خصوصی را به کیف پولی پشتیبانی‌کننده از شبکه بایننس اسمارت چین (BSC) وارد کنید. متاسفانه اکثر ارائه دهندگان کیف پول‌ های حضانتی از جمله صرافی‌ها قادر به ارائه کلید خصوصی شما نخواهند بود.
اگر در زمان واریز توکن هایتان به بایننس در انتخاب نوع بلاکچین اشتباه کنید، بایننس نمی‌تواند در بازیابی رمزارز تان به شما کمک کند.

سخن پایانی

انتخاب شبکه انتقال صحیح یکی از پیچیده‌ترین قسمت‌های انتقال رمزارز از بایننس است. اما اگر به نکات گفته شده در آموزش‌ها توجه داشته و در زمان انتقال دارایی دیجیتال دقت کافی داشته باشید این موضوع برایتان اتفاق نخواهد افتاد. اگر رمزارز را به شبکه اشتباهی ارسال کرده‎‌اید، در بیشتر موارد با استفاده از یک کیف پول استاندارد سرمایه شما امن و قابل بازیابی خواهد بود.