مقدمه :

وقتی صحبت از ارزهای دیجیتال می شود، ذخیره سازی خوب همواره از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. دنیای ارزهای دیجیتال به دلیل وجود کلاهبرداران متعدد خطرناک به نظر می رسد، این سارقان از استراتژی های مختلفی برای سرقت دارایی کاربران بهره می گیرند. ایجاد یک استراتژی برای محافظت از کوین ها و دارایی هایتان همواره باید در اولویت باشد.

در مقابل شما طیف وسیعی از گزینه های ذخیره سازی قرار دارد، که هرکدام از آنها امنیت و کاربرد خاص خود را دارند. به احتمال زیاد تازه واردان این حوزه برای ذخیره ی دارایی هایشان به صرافی ها روی خواهند آورد که به کاربران این امکان را می دهند تا وجوه خود را در کیف پول های آنلاین ذخیره نمایند. اما کاربر از لحاظ فنی کنترل دارایی های خود را ندارد، و اگر صرافی هک یا آفلاین شود ، ممکن است دیگر نتواند وجوه خود را بازیابی کند.

کاربران ممکن است نیازی به انتقال رمزارزهای خود از صرافی نداشته باشند، یا ممکن است مهارت لازم برای انجام این کار را دارا نباشند. از این گذشته در صورت اشتباه کاربر هنگام ارسال یا … ممکن است تمام دارایی اش از بین برود.

فکر کردن به این که خودتان بتوانید کنترل رمزارزهای خود را بدست بیاورید ممکن است دلهره آور باشد. اما از نظر امنیتی ، کیف پول سخت افزاری بی نظیر است. در این مقاله ما توضیح خواهیم داد که آنها چه هستند، چگونه کار می کنند و چرا باید از آنها استفاده کنید.

کلید خصوصی چیست؟

کلید خصوصی شما گذرنامه ی شما برای اکوسیستم ارزهای دیجیتال است. از بسیاری جهات، عملکرد آن دقیقا مشابه یک کلید واقعی ست، با استفاده از این اطلاعات می توانید قفل وجوه خود را باز کرده و آنها را انتقال دهید، اگر شخص دیگری به آن دسترسی داشته باشد می تواند دارایی های شما را بدزدد یا اگر آنرا گم کنید دیگر به دارایی های خود دسترسی نخواهید داشت. در یک محیط غیرمتمرکز هیچ دکمه ای برای یادآوری رمزعبور فراموش شده وجود ندارد یا هیچ بانکی وجود ندارد که با آن تماس گرفته و درخواست ابطال معاملات را داشته باشید.

نکته اصلی این است که کلیدهای خصوصی باید مخفی و ایمن نگاه داشته شوند. برای کاربران حوزه ارزهای دیجیتال ارزش بالایی دارد و جای تعجب نیست که هکر ها و کلاهبرداران همواره  در تلاش برای سرقت آنها از طریق تکنیک های فیشینگ و … هستند.

کلیدهای خصوصی رشته ای از  اعداد و حروف هستند، که میتوان آنها را روی کاغذ نوشته و در گاوصندوق نگهداری کرد. برای استفاده از این کلیدها جهت جابجایی وجوه آنها باید در دستگاهی باشند که ثابت کند شما می توانید دارایی هایتان را برداشت نمایید.

کیف پول سخت افزاری چیست؟

کیف پولهای سخت افزاری دستگاه هایی هستند که برای ذخیره ایمن کلیدهای خصوصی طراحی شده اند. امنیت آنها به مراتب بیشتر از کیف پول های دسکتاپ یا تلفن های هوشمند است، زیرا در هر نقطه ای به اینترنت متصل نمی شوند، این ویژگی ها بطور قابل توجهی امکان حمله افراد مخرب را کاهش میدهد زیرا هکرها نمی توانند از راه دور آنها را دستکاری کنند.

یک کیف پول سخت افزاری خوب تضمین کننده ی این است که کلیدهای خصوصی هرگز از دستگاه خارج نمی شوند. آنها معمولا در مکان خاصی از دستگاه نگهداری می شوند که اجازه برداشتن به هیچ کس داده نمی شود.

از آنجایی که کیف پولهای سخت افزاری همواره آفلاین هستند، باید از آنها در کنار دستگاه های دیگری استفاده نمود. نحوه ی ساخت آنها همانند فلش های usb است و می توان آنها را به رایانه های شخصی یا تلفن های هوشمند بدون آلودگی متصل کرد. هنگام اتصال به رایانه ها یا تلفن های هوشمند، آنها با نرم افزاری ارتباط برقرار می کنند که به کاربر اجازه می دهد موجودی خود را مشاهده کرده و یا معامله ای انجام دهد.

هنگامی که کاربر تراکنشی ایجاد می کند، انرا به کیف پول سخت افزاری ارسال می کند، توجه داشته باشید که معامله هنوز ناقص است و باید توسط کلید خصوصی در دستگاه امضا شود. کاربران درصورت درخواست از دستگاه سخت افزاری، صحیح بودن مقدار و آدرس را تایید می کنند، سپس درخواست امضا شده و به نرم افزار ارسال می شود تا آنرا به شبکه بلاکچین منتقل نماید.

کیف پول سخت افزاری

 

چرا باید از کیف پول سخت افزاری استفاده کرد؟

کیف پولهایی که کلیدهای خصوصی را در رایانه ها یا تلفن های هوشمند متصل به اینترنت ذخیره می کنند، دارایی های کاربران را در برابر حملات گسترده آسیب پذیر می نمایند. بدافزارها می توانند فعالیت های مربوط به رمزنگاری در این دستگاهها را شناسایی کرده و منابع مالی کاربران را به سرقت ببرند.

کیف پول سخت افزاری مانند یک طاق نفوذ ناپذیر با شکافی کوچک است. هنگامی که کاربر می خواهد معامله ای را ایجاد کند که شبکه بپذیرد، از طریق آن شکاف معامله را وارد دستگاه می کند.

حتی اگر کسی موفق به سرقت کیف پول سخت افزاری شما شود، شما بعنوان کد PIN محافظت بیشتری خواهید داشت. اگر ترکیب نادرستی از پسوردها مکررا وارد شود دستگاهها اغلب قفل می شوند.

وجوهی که به طور فعال استفاده نمی شوند(هزینه نمی شوند، سهام داده نمی شوند، وام نمی دهند یا معامله نمی شوند) باید در سردخانه نگهداری شوند. کیف پول سخت افزاری وسیله ای مناسب برای دستیابی به این هدف کاربران ، حتی کسانی که دارای دانش فنی محدود می باشند را فراهم میکند.

درصورت از دست دادن، سرقت یا تخریب باید از کیف پول سخت افزاری نسخه پشتیبان تهیه شود. هنگام مقداردهی اولیه غالبا از کاربر خواسته می شود که عبارت کلیدی(لیستی از کلمات قابل استفاده برای بازیابی وجود در دستگاه جدید) خود را ثبت نماید.این ویژگی به هرکس توانایی می دهد ارزهای خود را خرج کند. به کاربران توصیه می شود این عبارات را روی کاغذ نوشته و آنها را در مکانی خصوصی و امن نگهداری کنند.

محدودیت کیف پول های سخت افزاری

کیف پول های سخت افزاری با وجود امنیت بالایشان اما اشکالاتی نیز دارند. کیف پولهای نرم افزاری گوشی های هوشمند از لحاظ کارایی بسیار ساده هستند در حالیکه کیف پولهای سخت افزاری برای کار دشوار میباشند.( با توجه به اینکه بعنوان مثال برای ارسال رمزارز باید از دو دستگاه استفاده شود)

البته هنوز هم نمی توان گفت کیف پول های سخت افزاری کاملا امن هستند؛ تهدیدات فیزیکی علیه کاربر ممکن است آنها را مجبور به افشای قفل کیف پول کند، یا در صورت حملات نرم افزاری توسط هکرهای ماهر امکان ایجاد دردسر برای این کیف پولها وجود دارد.

با این حال تاکنون هیچ هک موفقیت آمیزی که امنیت این کیف پولها را به خطر بیندازد گزارش نشده است، وقتی ایراداتی گزارش میشود، تولیدکنندگان سریعا اقدام به عیب یابی و تعمیر آن می نمایند البته این بدان معنا نیست که حمله به این کیف پولها غیرممکن است ، محققان حملاتی را به نمایش گذاشته اند که این ادعا را رد می کند.

حملات زنجیره تامین همچنین میتواند در تضعیف امنیت دستگاه کیف پول سخت افزاری موثر باشد، این موارد زمانی اتفاق می افتد که بازیگری بد کیف پول را قبل از تحویل به کاربر بدست بیاورد. از آنجا که آنها می توانند برای تضعیف امنیت و سرقت وجوه پس از اینکه کاربر دارایی خود را واریز کرد آنرا دستکاری کند.

محدودیت دیگر این است که کیف پولهای سخت افزاری شامل گرفتن مدیریت بدست خود شما هستند، بسیاری این را یک مزیت می دانند زیرا هیچ شخص ثالثی مسئولیت مدیریت وجوه شما را ندارد. اما همچنین به این معنی نیز هست که اگر مشکلی پیش بیاید هیچ راهی برای استفاده وجود ندارد.

نتیجه گیری پایانی :

محدودیت های کیف پولهای سخت افزاری بیشتر از مزایای آن نیست. با راه حل های ذخیره سازی، تطبیق امنیت کیف پول سخت افزاری با روشهای دیگر دشوار است. به سادگی میتوان گفت هیچ جایگزینی برای کیف پولهای سخت افزاری وجود ندارد.

تعداد زیادی از این کیف پولها در بازار وجود دارند که هرکدام دارای ویژگی های خاصی هستند و کاربران باید هنگام خرید دقت نمایند.