موارد استفاده از بلاکچین

بلاکچین چیست و چه کاربردهایی دارد ؟!

این سوالیست که می خواهیم به آن جواب بدهیم.

ایده های موجود در مورد بلاکچین، برای اولین بار از سال ۱۹۹۱ بوجود آمد، اما این فناوری با معرفی بیت کوین در سال ۲۰۰۹ شهرت یافته و مورد توجه قرار گرفت. بیت کوین توسط شخص یا گروهی از افراد با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو بوجود آمد؛ اگرچه هنوز مشخص نیست که ساتوشی ناکاموتو دقیقا کیست، اما نوآوری آنها تاثیر بسزایی در ایجاد و استفاده از پول در جهان داشته است.

نحوه ی عملکرد بیشتر بلاکچین ها بعنوان دفاتر توزیع شده ای ست که با استفاده از رمزنگاری، داده های دیجیتالی را ثبت و محافظت می کنند. این فناوری اغلب در شبکه ارزهای دیجیتال اعمال می شود، اما ماهیت غیرمتمرکز و ایمن آن؛ ابزاری قدرتمند برای دیگر صنایع ساخته است.

با رشد فضای ارزهای دیجیتال و بهبود راه حل های مبتنی بر بلاکچین؛ یادگیری نحوه استفاده از این فناوری نوآورانه در سناریوهای مختلف بسیار مهم است.

با حذف نیاز به امنیت گران قیمت ، بلاکچین باعث بهبود کارایی میشود. علاوه بر این، شبکه غیرمتمرکز می تواند بعنوان یک پایگاه داده ی شفاف پیکربندی شود؛ که توسط همه شرکت کنندگان قابل مشاهده است. از این نظر، فناوری بلاکچین توانایی ایجاد یک رکورد توزیع شده و درعین حال یکپارچه را فراهم می کند. این یک فرصت برای بهبود عملکرد و امنیت در بسیاری از صنایع و سازمانها( نظیر خیریه، زنجیره تامین، مراقبتهای بهداشتی و …)  است.

خیریه:

خیریه

بسیاری از سازمانهای خیریه در سراسر جهان در تلاشند تا چالش های مدیریت منابع، شفافیت های عملیاتی و حاکمیت موثر را به نحوی مدیریت کنند. فناوری بلاکچین مطمئنا می تواند به این بنیادها کمک کند تا روند دریافت و مدیریت وجوه را بهینه کنند.

 

زنجیره تامین:

زنجیره ی تامین

اکثر شبکه های زنجیره تامین از نظر شفافیت و کارایی با موانع زیادی روبرو هستند. سیستم مدیریت فعلی هنوز درگیر مشکلات ناشی از عدم اعتماد است و توانایی ادغام مناسب شرکت ها و طرف های درگیر را ندارد. از فناوری بلاکچین می توان برای ردیابی کل فرایند ایجاد و توزیع مواد در شبکه زنجیره تامین استفاده https://situspelni.com/ کرد. یک پایگاه داده توزیع شده می تواند برای ذخیره سازی هرگونه داده ی مرتبط، اطمینان از اصالت محصول و همچنین شفافیت پرداخت و حمل و نقل مناسب باشد.

 

مراقبت های بهداشتی:

مراقبت های بهداشتی

تنگناهای عملیاتی، خطاهای داده ها و بروکراسی های ادارای؛ نگرانی قابل توجهی برای صنعت بهداشت و درمان است. بلاکچین چندین مورد استفاده در مراقبت های بهداشتی دارد که می توان به ردیابی داروها از طریق زنجیره تامین و مدیریت داده های بیمار اشاره کرد.

علاوه بر این، بلاکچین ممکن است مزایای امنیتی قابل توجهی را به بیمارستان ها ارائه دهد، زیرا این موسسات به دلیل ارزش بالای داده هایی که در اختیار دارند و وابستگی زیاد به آنها به آن داده ها، اغلب توسط هکرها مورد حمله قرار می گیرند.

شرکت ها در حال استفاده از بلاکچین بعنوان راهی برای ذخیره سازی سوابق slot bonus new member 100 سلامت دیجیتال هستند. چنین راه حل هایی می توانند هزینه های کلی را کاهش دهند و درعین حال موجب افزایش حریم خصوصی و دقت داده ها نیز شوند.

 

پرداخت حق امتیاز:

موزیسین ها، سازندگان بازیهای کامپیوتری و بطورکلی هنرمندان غالبا به دلیل سرقت های هنری، روابط ناعادلانه با آژانس های شخص ثالث یا صرفا پرداخت نشدن حق امتیازاتشان تلاش می کنند.

از فناوری بلاکچین می توان برای ایجاد بستری استفاده کرد که در آن استعدادهای خلاق؛ سوابق تغییر ناپذیر و شفافی درمورد اجاره ، خرید یا استفاده از محتوای آنها دارند. چنین بستری می تواند پرداخت هارا از طریق قراردادهای هوشمند تسهیل کند.

 

حکومت:

حکومت

فناوری بلاکچین، این امکان را دارد تا با مدیریت شبکه ها و فعالیت ها به شیوه ای دموکراتیک تر، منصفانه و ایمن تر مدیریت در بخش های مختلف را تا حد زیادی بهبود ببخشد. سیستم های مبتنی بر بلاکچین ممکن است بعنوان ابزاری برای از بین بردن تقلب در رای گیری و نیاز به اعتماد در هنگام انتخابات یا سایر روندهای قانون اساسی مورد استفاده قرار گیرند. همچنین ممکن است از آنها بعنوان سلاحی قدرتمند در برابر فساد، افزایش یکپارچگی داده ها و قابلیت ردیابی در سناریوهای مختلف : از جمع آوری مالیات تا توزیع کمک https://roccarainola.net/wp-includes/slot-deposit-dana/ های مالی، استفاده شود.

 

راه حل های پرداخت:

وقتی نوبت به ارسال پول به سراسر جهان می رسد، کارآمد بودن فناوری بلاکچین بیشتر به چشم می آید. ارسال ارزهای دیجیتال برای دوستان، خانواده و سایر افراد در سراسر جهان در مقایسه با آنچه بانک های متمرکز و راه حل های پرداخت ارائه می دهند، در حال حاضر ارزان و سریعتر است.

علاوه بر این، وبسایتها و برنامه های متمرکز به کاربران امکان کنترل داده های خود را نمی دهند و غالبا به آنها با توجه به ارزش واقعی که که برای سیستم عامل به ارمغان می آورند ، پاداش نمی دهند. برنامه های غیرمتمرکز مبتنی بر بلاکچین(dApps) واسطه را بیرون کشیده و به کاربران این امکان را می دهند که از هزینه های کاهش یافته، انگیزه های بهتر و کارایی بیشتر معاملات بهره مند شوند درحالیکه می توانند ارز دیجیتال نیز ارسال و دریافت کنند.

همانطور که ویتالیک بوترین یکبار گفت: راه حل های بلاکچین به افراد اجازه می دهد تا مستقیما با یکدیگر کار کنند و نیاز به واسطه ها یا سیستم های متمرکز نداشته باشند.

از آنجا که بیشتر فناوری ها تمایل دارند کارگران حاشیه ای را که وظایف سنگین انجام میدهند را کنار گذارند، بلاکچین مراکز اصلی را خودکار می کند بعبارت دیگر بجای اینکه راننده تاکسی را اخراج کند، اسنپ را از کار خارج می کند و به رانندگان تاکسی اجازه می دهد مستقیم با مشتری کار کنند.

اینترنت اشیا(IOT) :

رقابت بلاکچین با اینترنت اشیا یک رقابت طبیعی ست. بلاکچین یک فناوری غیرمتمرکز است و از شبکه های اینترنت اشیا غالبا برای جمع آوری داده ها از منابع پراکنده استفاده می کند.

بلاکچین به سازمان ها اجازه می دهد تا یک دفتر تغییرناپذیر و شفاف از دستگاههای اینترنت اشیا، داده های جمع آوری شده و تعاملات بین یکدیگر را نگه دارند. از بین ویژگی های امنیتی و برنامه های کاربردی ارزهای رمزنگاری شده، بلاکچین بستری ایده آل برای معاملات ماشین به ماشین (M2M) ارائه می دهد.

از آنجایی که بلاکچین یک فناوری مبتنی بر تسهیل معاملات دقیق و ایمن می باشد، منطقی است که برای اطمینان از پاسخگویی و صحت و امنیت داده ها، با اینترنت اشیا نیز یکپارچه شود. به همین دلیل بسیاری از شرکتها منابع زیادی را در یک شبکه اینترنت اشیا مجهز به بلاکچین قرار داده اند.

 

نتیجه گیری:

بلاکچین توانایی ارائه ی یک دفتر توزیع شده به شبکه ها و سازمانها جهت بهبود امنیت، شفافیت، پاسخگویی و کارایی را دارد. این فناوری حریم خصوصی را افزایش داده و نیاز به اعتماد را از بین می برد. همچنین یک اینترنت باارزش ایجاد می کند که در آن کاربران می توانند معاملات بدون مرز نظیر به نظیر(همتا به همتا) را انجام دهند.

به همین دلیل فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال نه تنها نابود شدنی نیستند بلکه قدرت تغییر اساسی انواع صنایع و جنبه های زندگی – از امور مالی ، کشاورزی و داده های بزرگ تا رای گیری و قانون گذاری- را دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *