کاردانو (ADA) یک پروژه مبتنی بر بلاکچین است که هنوز به پتانسیل کامل خود نرسیده است. کاردانو (ADA) بلاکچین “نسل سوم” است که می‌خواهد مسائل مقیاس پذیری ذاتی بلاکچین‌های نسل دوم را حل کند، درست مثل Ethereum 2.0 که بسیار قابل پیش‌بینی است.


توسعه کاردانو با یک فلسفه علمی و تحقیقات علمی فراوان شکل گرفت. با انتشار مین‌ نت شلی در جولای سال ۲۰۲۰، کاردانو به تحقق اهداف خود نزدیکتر شد.


مقدمه

پروژه کاردانو و ارز رمزنگاری شده ی آن یعنی ADA از زمان تأسیس در سال ۲۰۱۵ تاکنون هیاهوی زیادی در جوامع کریپتوکارنسی ایجاد کرده است. سختگیری دانشگاهی که در توسعه آن اعمال می‌شود، این رمزارز را در فضای رمزارزها تا حدودی منحصربفرد می‌کند.
پروژه کاردانو عمدتا توسط شرکت فناوریInput Output Hong Kong به اختصار IOHK توسعه یافته است. این شرکت توسط چارلز هاسکینسون تاسیس شده است. هاسکینسون در روزهای ابتدایی ورود خود به صنعت کریپتوکارنسی با اتریوم درگیر بود.


اما کاردانو چیست و در نقشه راه طولانی خود چه عملکردها و اهدافی را برای آینده برنامه ریزی کرده است؟
در این مقاله از بیرمگ به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت:


کاردانو (ADA) چیست؟


کاردانو یک بلاکچین برای اهداف عمومی است که بر اساس تحقیقات دانشگاهی و داوری همتا طراحی شده است. پروژه کاردانو توسط تیم چند رشته‌ای اعم از مهندسان، ریاضی دانان، دانشمندان، و متخصصان کسب و کار توسعه یافته است.

توسعه سیستم عامل در حال اجرا همیشه با استفاده از یک رویکرد علمی انجام می‌شود. طبق گفته سازندگان آن، قوانین و اصول اصلی طراحی این رمزارز عبارتند از امنیت، مقیاس پذیری، و قابلیت همکاری.


آدا (ADA) واحد پول رایج کاردانو، برای انجام عملیات در بلاکچین کاردانو استفاده می‌شود، درست مثل رابطه بین اتر (ETH) و اتریوم.
توسعه کاردانو به چندین واحد تجاری تقسیم شده است. شرکت IOHK توسعه پروتکل کاردانو را کنترل می‌کند، در حالی که بنیاد کاردانو بر پروژه نظارت می‌کند. شرکت تکنولوژی بلاکچین EMURGO مسئول توسعه کسب و کار و همچنین به پیش بردن تجربه کاربری (رضایت مشتریان و کاربران) است. شرکت IOHK همچنین در توسعه اتریوم کلاسیک (ETC) نقش داشته است.


نقشه راه کاردانو (ADA) چیست؟


نقشه راه کاردانو از پنج مرحله اصلی تشکیل شده است: بایرون، شلی، گوگوئن، باشو و ولتر. بایرون، فاز اول نشانگر راه اندازی شبکه همراه با قابلیت‌های اساسی مثل انتقال آدا ADA می‌باشد.

هارد فورک شلی در سال ۲۰۲۰ متولد شد که اهداف و گام‌های بیشتری در جهت تمرکززدایی ارائه می‌دهد. اکنون گره‌ها توسط انجمن کاردانو و استخرهای سهام توسط دارندگان (هولدرها یا سرمایه‌گذاران) ADA اداره می‌شوند. از تاریخ دسامبر سال ۲۰۲۰، قراردادهای هوشمند عملکردی نمی‌توانند در بستر بلاکچین مستقر شوند.


به ‌عنوان بخشی از نقشه راه کاردانو، این قسمت به‌عنوان بخشی از به‌روزرسانی گوگوئنGoguen معرفی می‌شود. بعد از مرحله گوگوئن، مرحله زمانی باشو بر روی بهینه‌سازی مقیاس پذیری و قابلیت همکاری متمرکز است. و دوره زمانی ولتر یک سیستم خزانه‌داری را برای رسیدگی بر حاکمیت و دولت معرفی می‌کند.


کاردانو (ADA) چگونه کار می‌کند؟


کاردانو به عنوان یک بلاک چین “نسل سوم” طراحی شده است. هدف این رمزارز حل مشکلات مقیاس پذیری نسل یک به عنوان مثال بیت کوین و نسل دو به عنوان مثال اتریوم است.
طبق نظر طرفداران این طبقه‌بندی، بلاکچین‌ های نسل گذشته از موانعی رنج می‌برند که اساساً میزان توان عملیاتی آن‌ها را محدود می‌کند. این امر، رمزارزهای مبتنی بر بلاکچین های نسل اول و دوم را به گزینه ای ناکارآمد برای استفاده انبوه در سراسر جهان تبدیل می‌کند. زمان نوسانات معاملات BTC و ETH گواهی بر تایید این مشکل می‌باشند.


به‌عنوان مقایسه، کاردانو قدرت محاسباتی VISA را در مستندات خود به وضوح بیان می‌کند:

 

گزارش شده است که این شبکه به طور متوسط ۱۷۳۶ تراکنش در هر ثانیه (TPS) را با قابلیت مدیریت حداکثر ۲۴۰۰۰ TPS به انجام می‌رساند.


هدف این رمزارز بهبود توان عملیاتی ‌اش با استفاده از چندین روش است. یکی از مهمترین ارکان این هدف مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) خود رمزارز به نام Ouroboros است. رکن Ouroboros ضمن ارائه تضمین‌های امنیتی قابل اثبات، هزینه انرژی را در مقایسه با اثبات کار (PoW) کاهش می‌دهد.


نامِ راه‌حل Layer 2 کاردانو یعنی Hydra از یک موجود افسانه‌ای با همین نام گرفته شده است. راه‌حل Hydra به منظور مقیاس‌ پذیری بیشتر ایجاد شده است. ایده و هدف اصلی راه‌حل Hydra این است که با افزودن هر گره جدید به شبکه، توان عملیاتی افزایش می‌یابد.


همچنین ترکیب‌کننده هارد فورک از ویژگی‌های اصلی کاردانو می‌باشد. این ترکیب‌دهنده هاردفورک این امکان را فراهم می‎‌سازد تا ایجاد و اجرای هاردفورک در بلاکچین بدون وقفه یا ریستارت (بدون راه‌اندازی مجدد) انجام شود. موفقیت در به‌روزرسانی شلی شاهدی بر اثربخشی این روش است.ویژگی‌های کلیدی کاردانو (ADA)


همانطور که قبلاً اشاره کردیم، نقاط قوت کاردانو فلسفه دانشگاهی و علمی است در پس آن است. تیم توسعه‌دهنده کاردانو بیش از ۹۰ وایت پیپر برای تکنولوژی زیربنایی اش منتشر کرده است. این پروژه دارای یک نقشه راه کاملاً مشخص است، در حالی که این شبکه می‌خواهد دارای امنیت، مقیاس پذیری و قابلیت همکاری خوب باشد. این پروژه دارای یک نقشه راه کاملاً واضحی است، در حالی که شبکه این پروژه می‌خواهد دارای امنیت، مقیاس پذیری و قابلیت همکاری پخته‌تر و بهتری باشد.

گرچه هنوز عملیاتی نشده اما در آینده بلاک چین کاردانو به شما این امکان را خواهد داد تا قابلیت قرارداد هوشمند مقیاس پذیر را داشته باشید. کاردانو که از VISA به عنوان یک رقیب و محدودیت‌های سخت‌افزاری به‌عنوان یک هدف اصلی تئوریک استفاده می‌کند، می‌تواند تمام بلوک‌های ساختاری لازم برای استفاده به‌عنوان یک اخلال‌گر قدرتمند در صنعت فین تک را داشته باشد.


تقریباً مثل اتریوم، کاردانو نیز کاربردهای بسیار زیادی در این صنعت دارد.


هدف کاردانو این است که به عنوان یک لایه پایه‌ای عمل کند تا برنامه‌ها و پروژه‌های دیگر در بالای بستر شبکه آن ساخته شوند.
علیرغم وعده‌های بزرگش، کاردانو هنوز به طور کامل به همه وعده‌هایش عمل نکرده است، درست مثل بقیه رمزارزها در فضای کریپتوکارنسی به غیر از بیت‌ کوین. در حالی که این رمزارز در اهداف و پروژه‌های پایه‌ای خود برای آینده بلندپروازانه عمل کرده اما پیشرفت آن نسبتاً کند است.

توکن ADA چیست؟


آدا (ADA) توکن کاردانو است که به نام ریاضی‌دان قرن نوزدهم آدا لاولیس نامگذاری شده است. ۶/۵۷ درصد از منابع ADA در یک دوره عرضه اولیه سکه (ICO) توزیع شد. این رمزارز در آن عرضیه اولیه ۶۲٫۲ میلیون دلار جمع آوری کرد.

این توکن هم یک ارز دیجیتال است و هم روشی برای انجام معاملات خرید و فروش ارز دیجیتال در شبکه کاردانو (درست مثل همان پروسه‌ای که برای معامله در شبکه اتریوم به اتر احتیاج داریم).
همچنین دارندگان یا سرمایه‌گذاران ADA در شبکه کاردانو سهیم هستند که می‌تواند در استخرهای سهام برای تولید پاداش‌های سهام مورد استفاده قرار گیرد. همچنین استیکینگ کاردانو از طریق Binance Earn نیز در دسترس است.

نحوه ذخیره رمزارز ADA


کیف پول ددالوس (Daedalus)توسط شرکت IOHK توسعه یافته است. کیف پول Daedalus یک کیف پول دسکتاپ منبع باز است که انتخاب خوبی برای ذخیره سازی ADA است. کیف پول ددالوس Daedalus کیف پولی با گره کامل (نود کامل) است. این بدان معنی است که بلاکچین کامل کاردانو باید بارگیری شود و هر معامله خرید یا فروش ارز دیجیتال به منظور تامین حداکثر امنیت کاربر تأیید می‌شود.


کیف پول‌هایی که نیازی به بارگیری کامل بلاک چین را ندارند، کیف پول Yoroi و AdaLite هستند. همچنین آدا ADA می‌تواند بر روی کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند Ledger و Trezor از طریق Daedalus ،Yoroi Wallet و AdaLite ذخیره شود.


سخن پایانی


کاردانو یک پروژه بلند پروازانه است که هدف آن فراهم کردن زیرساخت‌های بلاکچین در اکوسیستم رمزنگاری است. در حالی‌که این پروژه کندتر از آنچه انتظار می‌رود پیشرفت می‌کند اما اهداف بسیار بالایی نیز برای آینده در پیش رو دارد.


اما آیا در نهایت این پروژه بلاک چین نسل سوم به یک پلتفرم قرارداد هوشمند غالب و قدرتمند در این صنعت تبدیل خواهد شد یا اینکه خیلی کند به بازار خرید ارز دیجیتال عرضه خواهد شد؟ آیا بلاکچین‌ های نسل چهارمی ایجاد خواهند شد تا بتوانند کاری که این رمزارز الان انجام می‌دهد را بهتر انجام دهند؟ همچنان که این رمزارز در نقشه راه خود به پیش می‌رود، باید به این سوالات نیز پاسخ خواهیم داد.


شما چه نظری در مورد رمزارز کاردانو (ADA) دارید؟ در چند سال آینده این رمزارز را در کجای صنعت کریپتوکارنسی ها میبینید؟
منتظر پیشنهادات، نظرات، و انتقادات شما کاربران عزیز بیرمگ در قسمت‌ کامنت‌ها هستیم.