استخراج فرآیندی است که از طریق آن معاملات بیت کوین تأیید و به بلاکچین اضافه می شوند. هدف ماینرها یافتن یک راه حل معتبر برای مسائل پیچیده ریاضی است. ماینرهایی که موفق به حل این معما ها شوند بیت کوین جدید و پاداش تراکنش می گیرند.

در روزهای اولیه، کاربران بیت کوین توانستند با رایانه های شخصی خودشان به مسابقه استخراج بپیوندند. امروزه، استخراج سودآور مستلزم استفاده از تجهیزات استخراج بسیار تخصصی است. از آنجا که استخراج انفرادی بسیار دشوار است، بسیاری از ماینرها برای افزایش شانس خود برای دریافت پاداش بلاک، عضویت در استخر استخراج را انتخاب می کنند، که پس از آن پاداش به طور متناسب بین اعضای استخر تقسیم می شود.

مقدمه

استخراج بیت کوین این اطمینان را بوجود می آورد که بلاکچین با معاملات قانونی به روز است. در آن زمان، در فضای بی اعتماد این یک راه حل منحصر به فرد بود. از این لحاظ، هسته اصلی مدل امنیتی بیت کوین استخراج است.

ایده استخراج و در ازای آن دریافت BTC، یک معامله جذاب است. در حالی که زمان استخراج با CPU رایانه تمام شده است، همیشه برای مشارکت در استخراج به داشتن یک ماشین فیزیکی نیاز نیست. اما قبل از اینکه تصمیم بگیرید که آیا استخراج بیت کوین برای شما مناسب است یا نه، بیایید به طور خلاصه در مورد نحوه استخراج Bitcoin صحبت کنیم.

استخراج بیت کوین چیست؟

وقتی کاربر معامله جدید بیت کوینی را ایجاد می کند، باید صبر کند تا کاربران دیگر شبکه ها (گره ها) اعتبار آن را تأیید کنند. ماینرها مسئول جمع آوری معاملات جدید که در انتظار تایید هستند و گروه بندی آنها در یک بلوک نامزد هستند (معاملاتی که هنوز تأیید نشده اند بلوک های جدید هستند).

هدف ماینر یافتن یک هش بلوک معتبر برای بلاک نامزد خود است. هش بلوک رشته ای از اعداد و حروف است که به عنوان یک شناسه منحصر به فرد برای هر بلوک عمل می کند. در اینجا مثالی از هش بلوک آورده شده است:

۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰b39e10cb246407aa676b43bdc6229a1536bd1d1643679

برای ایجاد یک هش بلوک جدید، استخراج کننده باید هش بلوک جدیدِ بلوک قبلی و داده های بلوک نامزد خود  را جمع آوری کرده و همه آنها را از طریق یک تابع هش ارسال کند.

با این حال، ماینر باید یک غیررسمی پیدا کند که – همراه با تمام داده ها – یک هش بلوک ایجاد کند که با مقدار مشخصی از صفر شروع می شود.با توجه به سختی استخراج مقدار صفرها نیز تغییر پیدا می کند. یک هش بلوک معتبر ثابت می کند که ماینرها کارهای لازم را برای اعتبار بخشیدن به بلوک نامزد خود انجام داده اند (اثبات کار).

به محض اینکه ماینر یک هش معتبر پیدا کند، می تواند بلاک نامزد خود را تأیید کند و جوایز بیت کوین را دریافت کنند. این همچنین لحظه ای است که معاملات بلاکچین موجود در آن بلاک، از حالت تعلیق در حال تأیید است.

یک ماینر بیت کوین چه میزان درآمد کسب می کند؟

هر بلاک جدید به ماینر مربوطه پاداش بلاک می دهد که متشکل از بیت کوین های تازه تولید شده (یارانه بلوک) به علاوه هزینه های معاملاتی است. از آنجا که پاداش بلوک تقریباً به طور کامل از یارانه بلوک ساخته شده است، بیشتر مردم آن را به عنوان پاداش بلوک (بدون حساب کردن هزینه ها) می دانند.

وقتی نوبت به بیت کوین می رسد، یارانه بلوک از BTC 50 در سال ۲۰۰۹ آغاز شد و در هر ۲۱۰،۰۰۰ بلوک (تقریباً چهار سال) به نصف کاهش می یابد. این وقایع نصف شدن باعث شد که پاداش استخراج به BTC 25 در سال ۲۰۱۲، سپس به BTC 12.5 در سال ۲۰۱۶، و در نهایت به BTC 6.25 در سال ۲۰۲۰ کاهش یافت. انتظار می رود رویداد هاوینگ بعدی در سال ۲۰۲۴ رخ دهد. از ماه مه ۲۰۲۱، پاداش بلوک در هر بلوک تقریباً ۳۰۰۰۰۰ دلار به ماینرها است.

هنوز هم، عوامل بسیاری وجود دارد که باید هنگام ارزیابی تجهیزات استخراج و سودآوری مورد توجه قرار گیرند. معیار مهم برای بررسی ، سرعتی که یک دکل استخراج می تواند منغیر تصادفی تولید کند و آنها را آزمایش کند است. این رقم به عنوان نرخ هش شناخته می شود و برای موفقیت یک ماینر بیت کوین حیاتی است. هرچه میزان هش بیشتر باشد، آزمایش ورودی های تصادفی سریعتر خواهد بود.

یکی دیگر از معیارهای مهم، مصرف انرژی یک دکل استخراج است. اگر بیشتر از ارزش استخراج شده خود، برای برق هزینه کنید سودآوری از پنجره خارج می شود.

چگونه استخراج بیت کوین را شروع کنیم؟

از آنجا که بیت کوین غیرمتمرکز و منبعی باز است، هر کسی می تواند به مسابقه استخراج بپیوندد. در گذشته می توانستید از کامپیوتر شخصی خود برای استخراج بلوک های جدید استفاده کنید اما با افزایش مشکلات استخراج، اکنون به ماشین آلات قدرتمندتری نیز نیاز دارید (اطلاعات بیشتر در این مورد در زیر).

از نظر تئوری، هنوز می توانید با رایانه شخصی خود بیت کوین استخراج کنید، اما احتمال یافتن یک هش معتبر عملاً صفر است. محاسبه تابع هش نسبتاً سریع است، اما محاسبه مقدار انبوه ورودی های تصادفی زمان زیادی صرف می کنند. به همین دلیل است که اکنون به سخت افزار تخصصی قبل از اینکه بخواهید یک استخراج کننده سودآور باشید، نیاز دارید.

از چه تجهیزات استخراج استفاده کنیم؟

به طور کلی، شما می توانید ارزهای رمزنگاری شده را با استفاده از CPU، GPU، FPGA یا دستگاه ASIC استخراج کنید (ما در یک لحظه این موارد را مرور خواهیم کرد). برخی از آلت کوین ها هنوز هم می توانند با کارت های GPU استخراج شوند. بسته به الگوریتم استخراج و دشواری و هزینه برق، ماشین های FPGA نیز می توانند یک گزینه باشند. اما وقتی نوبت به بیت کوین می رسد، دکل های استخراج ASIC بیشترین بازده را دارند.

CPU  (واحد پردازش مرکزی)

پردازنده ها مانند یک تراشه همه کاره کار می کنند که وظیفه توزیع دستورالعمل ها را در قسمت های مختلف رایانه دارد. پردازنده های دیگر برای استخراج ارزهای رمزپایه ناکار آمد هستند.

GPU  (واحد پردازش گرافیک)

پردازنده های گرافیکی ممکن است اهداف مختلفی داشته باشند، اما در اصل برای پردازش گرافیک و خروجی آنها به صفحه استفاده می شود. آنها قادرند کارهای پیچیده را به چندین وظیفه کوچکتر تقسیم کنند تا عملکرد افزایش یابد. برخی از آلت کوین ها را می توان با GPU استخراج کرد، اما کارایی به الگوریتم استخراج و دشواری آن بستگی دارد.

FPGA (آرایه گیت قابل برنامه ریزی میدانی یا دروازه نظم قابل برنامه ریزی)

FPGA می تواند برای سرویس دهی و دوباره برنامه ریزی کردن توابع و برنامه های مختلف برنامه ریزی بکار برده می شود. آنها قابل تنظیم و مقرون به صرفه تر از ASIC هستند اما برای استخراج بیت کوین کارآیی کمتری دارند.

ASIC  (مدارهای مجتمع با کاربرد خاص)

ASIC مخفف مدارهای مجتمع کاربردی خاص است، به این معنی که این رایانه ها برای یک منظور واحد طراحی شده اند. سکوهای استخراج ASIC کاملاً به استخراج ارزهای رمزپایه اختصاص دارند. ASIC ها کمتر از FPGA قابل تنظیم و گران تر هستند، اما نرخ هش و میزان مصرف انرژی آنها را به کارآمدترین گزینه برای استخراج بیت کوین تبدیل می کند.

استخرهای استخراج

احتمال استخراج بلوک توسط خودتان بسیار کم است. در عوض با پیوستن به استخر استخراج رمزنگاری به شما این امکان را می دهد قدرت محاسبات خود را با سایر استخراج کنندگان ترکیب کنید. وقتی استخر با موفقیت یک بلاک استخراج می کند، هر ماینر سهمی از بیت کوین استخراج شده را دریافت می کند. جوایز استخر متناسب با توان استخراج شما مشخص می شود.

چگونه می توان به استخر استخراج پیوست؟

هنگام پیوستن به یک استخر با استفاده از سخت افزار خود به صورت محلی، باید نرم افزار خود را طوری تنظیم کنید که با سایر ماینرها شریک شود. این فرایند معمولاً شامل ثبت نام برای یک حساب و اتصال به سرور استخر استخراج است.

اگر دکل استخراج دارید، Binance Pool مکان خوبی برای شروع استخراج بیت کوین و سایر سکه های مبتنی بر الگوریتم SHA 256 است. دکل استخراج شما به طور خودکار بین BTC، BCH و BSV جابجا می شود تا بازده شما  که در BTC پرداخت می شود، به حداکثر برساند.

شما می توانید در مورد میزان سود کسب شده در صفحه استخر استخراج بایننس Binance Pool ایده بگیرید. درآمد BTC روزانه به کیف پول بیت کوین شما پرداخت می شود.

استخراج ابری

اگر می خواهید از مراحل فنی بیشتر جلوگیری کنید، می توانید به یک مزرعه استخراج ابری بپیوندید و سخت افزار و نرم افزار را به عهده صاحبان مزرعه بگذارید. به طور کلی، استخراج ابری معمولاً به این معنی است که شما برای شخص دیگری که از طرف شما استخراج می کند، هزینه پرداخت کنید. و مالک مزرعه باید سود را با شما تقسیم کند. با این حال، این گزینه بسیار خطرناک است زیرا هیچ تضمینی برای بازگشت سرمایه شما وجود ندارد و بسیاری از سرویس های استخراج ابری کلاهبرداری هستند، بنابراین مراقب باشید.

سخن آخر

با درک اساسی نحوه کار استخراج بیت کوین نمی توانید اشتباه کنید. با ترکیب صحیح سخت افزار و نرم افزار، هرکسی می تواند استخراج و کمک به امنیت شبکه بیت کوین را شروع کند. حتی اگر متوجه شوید که استخراج برای شما مناسب نیست، باز هم می توانید با اجرای یک گره بیت کوین به آن کمک کنید. سرمایه گذاری اولیه برای استخراج سودآوری، بسیار زیاد است و خطرات زیادی در این زمینه وجود دارد. بازده شما همچنین به شرایط بازار و عوامل خارجی مانند قیمت انرژی و بهبود سخت افزار بستگی دارد. قبل از صرف هرگونه هزینه برای یک دکل استخراج، حتماً تحقیقات لازم را انجام دهید.