بازار تماشایی بیت کوین : قله ی بعدی کجاست ؟

ارزش کل بازار بیت کوین امروز به بالاترین حد خود پس از سال ۲۰۱۷ رسید. این افزایش قیمت با وجود قیمت پایینتر نسبت به ۳ سال گذشته صرفا بخاطر افزایش عرضه کلی است.

به دنبال حرکات غلطکی جدیدی که منجر به چند حرکت چهار رقمی عظیم شد، بنظر می رسد بیت کوین در بالای محدوده ی ۱۸٫۰۰۰ دلاری آرام گرفته است. دیگر ارزهای دیجیتال نیز از نوسانات بازار پیروی کردند اما نتوانستند همانند بیت کوین تسلطشان بر بازار را حفظ کنند.

نکته جالب ماجرا اینجاست که بیت کوین علیرغم پایین بودن قیمت آن نسبت به سال ۲۰۱۷، توانسته به یک ارزش بالای دائمی برسد.

بیت کوین : آرامشی پس از طوفان

مردم هنگام توصیف بازار ارزهای دیجیتال از کلمات بسیاری استفاده می کنند، اما هرگز نباید واژه “خسته کنند”  در دایره لغات آنها باشد، ۲۴ ساعت گذشته این را ثابت کرده است.

اولین و محبوب ترین نماینده بازار ارزهای دیجیتال نمونه بارز آن است. دیروز بیت کوین حوالی ۱۶٫۶۰۰ دلار معامله می شد سپس حرکت خود به سمت ۱۷٫۸۵۰ دلار را آغاز کرد. قبل از شروع حرکت ۱۶٫۶۰۰ بالاترین رقم سالانه بود.

گرچه این حرکت به خودی خود بسیار چشمگیر بود، اما بیت کوین متوقف نشد و تنها چند ساعت بعد پادشاه ارزهای دیجیتال خود را به ۱۸٫۵۰۰ دلار رسانید. بعبارت دیگر دومین قیمت بالای سالیانه کمتر از ۲۴ ساعت لمس شد.

از سوی دیگر خرس ها نیز به این مهمانی پیوستند و اندکی بعد قیمت بیت کوین را پایین کشیدند و قیمت آن به ۱۷٫۴۰۰ دلار رسید. بنابراین بیت کوین در یک بازه زمانی ۲۴ ساعته ابتدا حدود ۲۰۰۰ دلار گران شد و سپس بیش از ۱۰۰۰ دلار از ارزش خود کاهش داد و اکنون با قیمتی بیشتر از ۱۸٫۰۰۰ دلار معامله می شود.

اگرچه بیت کوین هنوز به سقف تاریخی ۲۰٫۰۰۰ دلاری سال ۲۰۱۷ نرسیده است اما یک نقطه عطف مهم دیگری دارد آنهم اینکه میزان سرمایه بازار به قله ی جدید ۳۳۷ میلیارد دلاری رسیده و رکورد قبلی یعنی ۳۳۴ میلیارد دلاری (اواخر دسامبر ۲۰۱۷) را شکسته است.

دلیل این افزایش سرمایه این بوده که در ۳سال گذشته تعداد بیت کوین های در گردش افزایش یافته است.

میزان سرمایه بازار بیت کوین از 2017 تا 2020
میزان سرمایه بازار بیت کوین از ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰

آلت کوین ها نیز عقب نماندند، بیشترین قیمت سالانه برای اتریوم

اکثر آلت کوین ها نیز رهبر خود را با نوسانات چشمگیری دنبال کردند.

اتریوم برای مدت کوتاهی به قیمت ۴۹۵ دلار  رسید که سقف قبلی خود با قیمت ۴۹۰ دلار مربوط به اوایل سپتامبر را شکست و به رکورد جدید ۲۰۲۰ تبدیل شد. با این وجود، اتریوم نیز پیش از آنکه به ۴۸۰ دلار برسد، به ۴۵۵ دلار سقوط کرد.

چین لینک نیز یکی دیگر از برندگان نوسانات ۲۴ ساعت گذشته است و با ۶ درصد پامپ به قیمت ۱۳٫۵ دلار رسید.

البته ارزهایی هم بودند که قیمتشان یا ثابت ماند و یا با سقوط مواجه شد همانند ریپل (با سقوط -۰٫۳%) به زیر ۰٫۳۰دلار رسید همچنین بیت کوین کش نیز(با سقوط -۰٫۳%) زیر ۲۵۰ دلار معامله می شود. ارزهایی مانند کاردانو، پولکادوت، لایت کوین و بایننس کوین نیز در همان سطح قبلی ثابت ماندند.

نمای کلی بازار
نمای کلی بازار

نکسو با رشد ۱۵ درصدی و بیت کوین گلد و دیجی بایت نیز با رشد ۱۰ درصدی دیگر ارزهای پیشرو بودند.

درمقابل با توجه به رشد سایر ارزها، توکن های defi با افت قیمت شدیدی مواجه شده اند به طور مثال sushiswap با ۱۴درصد افت پیشتاز است و سپس Curve DAO Token با ۱۲ درصد و Hedge Trade و Blockstack هرکدام با ۱۰ درصد افت در رتبه های بعدی قرار دارند.

در نتیجه ی این تحولات بیت کوین بر تسلط خود بر بازار افزوده است. معیار مقایسه ارزش بازار بیت کوین در مقابل سایر آلت کوین ها به ۶۶٫۵% افزایش یافته درحالیکه چند روز پیش این مقدار به ۶۴٫۵% کاهش پیدا کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *