اتریوم ۲٫۰ یک بروزرسانی طولانی مدت در شبکه اتریوم (ETH) است که نوید بهبود چشمگیر عملکرد و تجربه کلی شبکه را می‌دهد. بعضی از آخرین بروزرسانی ها شامل تغییرات درصد کل سهام (PoS)، سهام، و زنجیره‌های جداسازی شده (split chains)، و یک بلاکچین جدید در مرکز به نام زنجیره بیکن می‌باشد.

پیش‌ بینی می‌شود همه اینها و سایر موارد با برنامه ریزی دقیق یک نقشه راه قدم به قدر را طی خواهند کرد. اما این فقط نوک کوه یخ است. با توجه به اینکه اتریوم یکی از محبوب ترین رمزارزها در کره زمین است، در این مقاله به جزئیات مهمی درباره اینکه اتریوم ۲٫۰ واقعاً چیست و به طور کلی چه تأثیری بر رمزگذاری بیتکوین دارد، اشاره خواهیم کرد.


مقدمه (همه چیز درمورد اتریوم ۲٫۰)


از زمان انتشار اتریوم، توسعه فناوری‌های جدید در قالب اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (Dapps) و سایر بلاکچین‌ها بسیار پیشرفت کرده است. مهمتر از همه، اکثر این فناوری‌ها در بستر شبکه اتریوم ایجاد شده است.
برخی از بزرگترین نوآوری‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) در نظر بگیرید، بخش قابل توجهی از آنها در بستر اتریوم در حال اجرا هستند.
متأسفانه، مسائل مربوط به مقیاس پذیری شروع به ظهور کردند.
با افزایش تعداد تراکنش‌ها در شبکه اتریوم، کارمزد انجام این تراکنش‌ها نیز افزایش می‌یابد (کارمزد تراکنش‌ها به صورت گس Gas محاسبه و پرداخت می‌شود).
اگر قرار است اتریوم بستری باشد که نسل بعدی اینترنت را هدایت میکند، اقتصاد باید به سمت منطقی بودن پیش برود. در غیر این صورت، استفاده از اتریوم غیرممکن می‌شود. اینجاست که اتریوم ۲٫۰ وارد عمل می‌شود.
بروزرسانی‌های پیشنهادی اتریوم ۲٫۰ به شبکه اتریوم قرار است در درجه اول مسئله مقیاس پذیری را حل کند.
این بروزرسانی‌ها و پیشرفت‌ها با نسخه موجود اتریوم تضاد خواهد داشت که همه آنها از طریق یک نقشه راه دارای برنامه ریزی دقیق رسماً معرفی و عرضه خواهند شد.
اتریوم ۲٫۰ چیست؟


اتریوم ۲٫۰ (با نام مستعار Eth2 یا آرامش) بروزرسانی به شبکه اتریوم است که مدت ها مورد انتظار بوده و به غیر از بقیه اهدافش بهبود مقیاس پذیری شبکه یکی از اصلی‌ترین آنهاست. از طریق اجرای چندین ارتقاء و بروزرسانی به شبکه اتریوم، سرعت، کارایی، و مقیاس پذیری باید بدون آسیب رساندن به امنیت و تمرکززدایی بهبود یابد. این نسخه از اتریوم همیشه در معرض توجه قرار داشته است اما راه‌ اندازی و عرضه آن چند سال طول کشید.
دلیل اصلی این امر این است که مقیاس پذیری بلاکچین به روشی امن و غیرمتمرکز یک کار چالش برانگیز است. خوشبختانه، اتریوم ۲٫۰ قصد دارد این مسئله را از طریق پیاده سازی برخی از ویژگی‌های بسیار مهم حل کند.
این ویژگی‌های جدید چندین تفاوت اساسی بین اتریومی که ما میشناسیم و اتریومی که انتظار آن را داریم، ایجاد می‌کند.

 

تفاوت بین اتریوم و اتریوم ۲٫۰


بزرگترین اختلاف ها بین اتریوم و اتریوم ۲٫۰ شامل استفاده از مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS)، زنجیره های شارد، و زنجیر بیکن می‌باشد.
بیایید هر کدام از این تفاوت ها را با جزئیات بیشتری توضیح دهیم.
اثبات سهام (PoS)


اثبات کار (PoW) روشی است که اتریوم (و بسیاری از بلاکچین های دیگر) بوسیله آن با پاداش دهی به ماینرها برای ایجاد و تأیید بلاک های بلاکچین شبکه را امن و آپدیت نگه می‌دارند.
متأسفانه، اثبات کار (PoW) مقیاس پذیر نیست زیرا با رشد بلاکچین به مقدار بیشتری قدرت محاسباتی نیاز دارد.
اثبات سهام (PoS) با جایگزینی قدرت محاسباتی با تقلب در قمار (skin in the game) این مسئله را حل می‌کند. این بدان معناست که شما می‌توانید با حداقل ۳۲ اتریوم ETH می‌توانید استیک کنید و به یک ولیدیتور یا تأیید کننده (validator) تبدیل شوید و با تأیید تراکنش‌ها حقوق دریافت کنید.
شاردینگ (Sharding)


هر کسی که قصد دسترسی به شبکه اتریوم را دارد باید این کار را از طریق یک گره (نود) انجام دهد. یک گره یک نسخه کپی از کل شبکه را در خود ذخیره می‌کند و این بدین معنی است که گره باید از زمان آغاز فعالیت اتریوم هر تراکنش را به صورت تکی دانلود، محاسبه، ذخیره، و پردازش کند.
در حالی که شما به عنوان یک کاربر مجبور نیستید لزوماً برای انجام تراکنشی گره‌ای را اجرا کنید، این امر سرعت را تا حدودی کند خواهد کرد.

زنجیره‌های شارد درست مثل بلاکچین‌های دیگر هستند، با این تفاوت که این نوع زنجیره‌ها فقط شامل زیرمجموعه‌های خاص یک بلاکچین کامل می‌باشند.
این به گره‌ها کمک می‌کند تا فقط یک اسلایس (قطعه)، یا شارد مربوط به شبکه اتریوم را اداره کنند. این می‌تواند توان عملیاتی تراکنش و ظرفیت کلی اتریوم را افزایش دهد.زنجیره بیکن یا بیکن چین (Beacon Chain)


چون زنجیره‌های شارد نسبت به هم به صورت موازی کار می‌کنند باید اطمینان حاصل شود که همه آنها در هماهنگی و همزمانی با یکدیگر هستند. خب، زنجیره بیکن (beacon chain) با ارائه اجماع برای تمام زنجیره‌های شارد موازی، این هماهنگی و همزمانی را ایجاد می‌کند.
زنجیره بیکن یک بلاکچین کاملاً جدید است که نقش اساسی در اتریوم ۲٫۰ بازی می‌کند. بدون آن اشتراک اطلاعات بین شاردها امکانپذیر نخواهد بود و مقیاس پذیری وجود نخواهد داشت. به همین دلیل، گفته شده این اولین ویژگی است که به اتریوم ۲٫۰ اضافه شد.

نقشه راه اتریوم ۲٫۰


عرضه اتریوم ۲٫۰ در یکبار انجام نخواهد شد. در عوض، اتریوم ۲٫۰ در سه مرحله منتشر خواهد شد، هر یک از این مراحل ویژگی‌های مجزا و متفاوتی را به جامعه کریپتوکارنسی معرفی خواهند کرد تا از موفقیت اتریوم ۲٫۰ اطمینان حاصل شود.


فاز ۰


فاز اول یا فاز ۰ به انتشار زنجیره بیکن اختصاص داده خواهد شد زیرا زنجیره بیکن در کارآمدی و عملکرد زنجیره‌های شارد مهم است. زنجیره‌های شارد همین الان وجود نخواهند داشت اما زنجیره بیکن از طریق یک قرارداد سپرده یک طرفه شروع به پذیرش ولیدیتورها یا اعتبارسنج‌ها (به عنوان مثال استیک کننده ها) خواهد کرد.
لازم به ذکر است تمامی ولیدیتورهای ثبتنام شده که اتریوم های خود را استیک می‌کنند تا زمانی که زنجیره‌های شارد به طور کامل اجرا نشوند نمی‌توانند اتریوم های استیک شده را آزاد کنند.
این بدان معناست که اتریوم ولیدیتورها تا شروع مرحله بعدی قفل خواهد شد.
قرارداد سپرده اتریوم ۲٫۰ به حداقل مقدار موردنیاز ۵۲۴,۲۸۸ اتریوم رسید و برای راه‌ اندازی آماده شد. فاز ۰ در اول دسامبر ۲۰۲۰ شروع شد.


فاز ۱-۱٫۵


مرحله بعدی در واقع ترکیبی از دو فاز است: فاز ۱ و فاز ۱٫۵٫ فاز ۱ زنجیره‌های شارد را معرفی خواهد کرد که به ولیدیتورها امکان ایجاد بلاک در بستر بلاکچین از طریق اثبات سهام (PoS) را خواهد داد. در فاز ۱٫۵، مین نت اتریوم (شبکه اصلی اتریوم) رسماً زنجیره‌های شارد معرفی خواهد کرد و از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) تغییر می‌یابد. انتظار می‌رود فاز ۱-۱٫۵ در طی سال ۲۰۲۱ عرضه شود.


فاز ۲


مرحله نهایی فاز ۲ خواهد بود. این زمانی است که اتریوم ۲٫۰ از شاردهای کاملاً تشکیل شده پشتیبانی خواهد کرد و به شبکه رسمی اتریوم تبدیل خواهد شد.
همچنین زنجیره‌های شارد قادر خواهند بود با قراردادهای هوشمند کار کنند، و این به توسعه دهندگان اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و سایر تکنولوژی‌ها امکان می‌دهد تا به صورت یکپارچه با اتریوم ۲٫۰ ادغام شوند.
انتظار می‌رود فاز ۲ در سال ۲۰۲۱ یا بعد از امسال عرضه شود.

سخن پایانی


اتریوم ۲٫۰ به دلایل بسیاری یک بروزرسانی مهم در شبکه اتریوم است به ویژه در زمینه مقیاس پذیری. بدون ویژگی‌های جدید اثبات سهام (PoS)، زنجیره‌ های شارد، و زنجیره بیکن، می تواند سرانجام ناپایدار شود و دیگر به عنوان پلتفرم اصلی قرارداد هوشمند در اکوسیستم کریپتوکارنسی معرفی نشود.
راه اندازی و عرضه Eth2 مدتی طول خواهد کشید و حتی ممکن است بیش از زمان مورد انتظار نیز طول بکشد.
خبر خوب این است که پروژه اکنون در حال انجام است و توسعه دهندگان اتریوم خودشان را برای پشتیبانی از این پروژه در زمان های دشوار وقف کرده‌اند.
آیا هنوز هم درباره اتریوم ۲٫۰ و دارایی های دیجیتال سوالی دارید؟
کاربران عزیز می‌توانند سوالات، نظرات، و پیشنهادات خود را در بخش کامنت‌ها برای ما بنویسند. تیم ما در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما عزیزان خواهد بود.